היפים והאמיצים: בלאקברי בולד 9700 לעומת נוקיה E72

יצא לי בעבר להשתמש פה ושם במכשירי בלאקברי, אבל עד לאחרונה, המכשירים שהגיעו לארץ היו מיושנים, מאכזבים, ומעצבנים. הם היו טובים מאד במייל, אבל לא בשום דבר אחר. בלאקברי בולד המקורי היה אחד המכשירים ששינו את זה, ונתן חווית משתמש עסקית טובה מאד. לאחרונה הגיע לארץ אחיו הקטן והחזק ממנו, Bold 9700. חברת פלאפון העבירה לי אותו לשבוע, ובדקתי אותו לצד הנוקיה E72 שלי כדי לנסות לקבוע מה הוא המכשיר העסקי הטוב בישראל.

מימין, הבולד כפי שצולם על ידי הנוקיה. משמאל, הנוקיה כפי שצולם על ידי הבולד

ממשק פיזי

E72 הוא סוג של הכלאה עיצובית בין E71 ובולד, כך שלא מפתיע ששני המכשירים די דומים. שניהם בנויים מחומרים איכותיים, שניהם שחורים וכסופים, בשניהם יש עכבר אופטי. לשני המכשירים מקלדות QWERTY מעולות. אני רגיל יותר לזאת של הנוקיה, ואני חושב שהיא בנויה חכם יותר מבחינת מיקום מקשים, אבל המקלדת של הבלאקברי נוחה מאד.

מימדי המסך של שני המכשירים כמעט זהים, ושני המסכים טובים במידה סבירה בהתחשב בגודל שלהם. אבל יש כאן יתרון לבולד בזכות הרזולוציה הגבוהה יותר משמעותית. מצד שני, לנוקיה יש יותר צבעים, מה שנותן יתרון בתצוגת תמונות ווידאו. הבולד קצר יותר מהנוקיה, אבל הוא רחב ושמנמן יותר. הוא קצת פחות נוח בכיס וביד. ליתר דיוק, הוא פחות נוח ביד לשיחות. להקלדה הוא נוח מאד.

הזכרתי את לוחית העכבר האופטית של המכשירים, אבל צריך להרחיב עליה, כי מדובר בפער הגדול ביותר בין השניים. הלוחית של E72 לא מגיבה טוב, ונאלצתי לבסוף לכבות אותה, כי היא הקפיצה את הסמן כשלא רציתי ולא תפקדה טוב כשכן רציתי. לעומתה, הלוחית של הבולד היא מצוינת, וכלי נוח מאד לניווט במכשיר.

יתרון: נוקיה. במילימטרים.

מייל ורשתות חברתיות

נוקיה השיקה לאחרונה את יישום Nokia Messaging For Social Networks שלה ל-E72. היישום עדיין בבטא, וזה ניכר. מאד. גם לפייסבוק וגם לטוויטר, מדובר בפתרון לא טוב, אטי, מסורבל, שלא משולב היטב בשאר המכשיר. אמנם יש לנוקיה את היישום החביב עלי לרשתות חברתיות (Gravity), אבל מדובר ביישום צד שלישי שאינו חינמי. היישומים של בלאקברי לפייסבוק וטוויטר הם מצוינים, במיוחד בדרך בה הם משולבים במערכת ההודעות של המכשיר. פתיחת מייל מפייסבוק מביאה את המשתמש ישירות להודעה ביישום בפייסבוק. כמו כן, לוח השנה של פייסבוק משולב בזה של המכשיר, ובאופן כללי החוויה טובה מאד.

בכל הנוגע למייל, הפער קטן יותר משמעותית. מיילים מגיעים יחדיו לשני המכשירים באמצעות שירותי מייל בדחיפה. מיילים נפתחים מהר יותר בבלאקברי, אבל קל יותר לסמן אותם כנקראו בנוקיה מבלי לפתוח אותם. היתרון עדיין נמצא כאן במגרש של RIM, אבל הוא ה-ר-ב-ה יותר קטן מכפי שהיה בעבר.

יתרון: בלאקברי, בסנטימטרים. והוא נמחק עם התקנת Gravity.

מולטימדיה וגלישה

אין מנוס מלומר את הדברים: חווית המולטימדיה בבלאקברי היא מביכה. לא שהנגן של נוקיה הוא להיט גדול, אבל הוא הרבה יותר שמיש. גם בכל הנוגע ליצירת מולטימדיה, היתרון של E72 בולט. המצלמה של הבולד טובה קצת יותר מהמצלמה הנוראית שהיתה ל-E71, אבל נחותה משמעותית לעומת מצלמת 5 המגפיקסל של הנוקיה הנוכחי. לבולד 9700 אין רדיו, בעוד לנוקיה – כמו כל מכשיר S60 מהשנים האחרונות – יש.

גם חוויית הגלישה של הבולד היא די רעה. השבוע קראתי שבגרסה 6 של מערכת ההפעלה של בלאקברי יהיה דפדפן וובקיט מלא עם טאבים ויכולות יפות. וזה משמח, כי הדפדפן הנוכחי הוא רע. הדפדפן של E72 טוב ממנו משמעותית (וכפי שכתבתי בעבר, הוא מהווה קפיצת מדרגה לעומת הדפדפן של E71 במהירות תצוגת דפים), אבל גם הוא רחוק מהרמה של האייפונים והאנדרואידים של העולם.

יתרון: נוקיה. בקילומטרים

יישומים

שני המכשירים לא נמצאים בקלאסה של אנדרואיד ואייפון בכל הנוגע למצאי יישומים כיום, אבל שניהם טובים מבעבר. חנות אובי של נוקיה משתפרת כל הזמן, וה-AppWorld של בלאקברי (אותו צריך להוריד באופן פירטי למחצה) הוא קרוב לסביר. טוב, זה לא ממש נכון. הוא די נורא ולא נוח. אבל שתי החנויות נמצאות מאחור לעומת המתחרים המובילים. הבלאקברי נהנה מתמיכה יפה של חברות ומותגים אמריקאיים, אבל לנוקיה יש יותר מפתחים עצמאיים. השקת Waze לבלאקברי היום סוגרת מבחינתי יתרון משמעותי שהיה לנוקיה. אני נותן את היתרון כאן לנוקיה, אבל אני מודע לכך שההיכרות שלי עם נוקיה ויישומים למכשירים שלה גורמים לי להטיה מסוימת לכיוונה בתחום הזה.

יתרון: נוקיה. בסנטימטרים

שונות

בכל הנוגע לזמן סוללה, מדובר בשניים מהמכשירים המרשימים ביותר בישראל. לבולד סוללת 1550mAh בעוד לנוקיה סוללת 1500mAh. בשורה התחתונה? שניהם ישרדו יום עבודה בכל רמת שימוש. ושניהם יעבדו יותר מיום-יומיים ברמת שימוש ממוצעת, עם דחיפת מיילים בלתי פוסקת.

שני המכשירים מאפשרים צפיה ועריכה של מסמכי אופיס ו-PDF.

מחיר

בשוק החופשי, הנוקיה זול יותר משמעותית. טווח המחירים שלו בזאפ הוא 1,700 עד 2,490 ש"ח,לעומת 2,380 עד 3,470 לבלאקברי. פלאפון מוכרת את הבולד 9700 במחיר 100 ש"ח לשלושים ושישה חודשים, עם זיכוי חודשי של 50 ש"ח למדברים מעל 150 ש"ח והחזר מלא למדברים במעל 249 ש"ח. באורנג', שם נמכרים שני המכשירים, מחירו של E72 הוא 99 ש"ח ל-36 חודשים עם החזר מלא למדברים מעל 249 ש"ח, בעוד הבולד עולה 109 ש"ח ל-36 חודשים למשתמשים פרטיים, ו-89 לעסקיים, אם אותו החזר מלא לשימוש מעל 249 ש"ח. חבילת השירות של בלאקברי ללקוחות פרטיים, שכוללת 100 מגה גלישה, 100 מגה וואפ ואורנג' GPS, עולה 100 ש"ח לחודש. בפלאפון נמכרת החבילה ללקוחות פרטיים בשתי גרסאות. הגרסה הזולה יותר (49 ש"ח לפני מע"מ) כולל גיגבייט לגלישה, חבילת TV וניווט. הגרסה היקרה יותר (99 ש"ח לפני מע"מ) לא כוללת את ערוצי ה-TV, אבל כוללת 3 מגבייט לגלישה בינלאומית.

שורה תחתונה

בעיני, הנוקיה E72 הוא מוצר משתלם יותר. במחיר של חבילת הבלאקברי, ניתן להשיג חבילת גלישה גדולה יותר משמעותית. יש לציין שמדובר במוצר בקונפיגורציה ללקוחות פרטיים ועסקיים שאינם משתמשים בשרת בלאקברי. שירות האנטרפרייז של בלאקברי יקר יותר משמעותית, אך העלות בדרך כלל לא רלוונטית למשתמש הקצה.

Like This!

16 תגובות על ״היפים והאמיצים: בלאקברי בולד 9700 לעומת נוקיה E72״

 1. אני לא השתמשתי מעולם בבלקברי ולכן אין לי מה לומר עליו.
  יש לי נוקיה אי 72‏ והוא פשוט מכשיר מעולה!!! סוס עבודה,‏ מכשיר למיילים
  ולעבודה.מצלמה מצויינת מוציאה תמונות יפות מאוד.

 2. רכשתי לאחרונה את ה- e72, בעיקר משיקולי תקציב ובעקבות המלצות חמות שקיבלתי עליו מחברים.
  אני שמח לקרוא שלא הפסדתי שום דבר מסעיר במיוחד בוויתור על בלאקברי.
  בינתיים אני מרוצה למדי 🙂

  ותודה על הסקירה המחכימה.

 3. איך "מושלם" אם הדבר הבסיסי של החלפת שפה בנוקיה דורש שינוי הגדרות (יעני 7 לחיצות)
  אם רוצים לכתוב SMS הכולל טקסט גם בעברית וגם באנגלית זה סיוט
  שלא לדבר על גלישה ברשת וחיפוש מילים באנגלית בגוגל (או בעברית)
  איך יצא לך "מושלם" עם חיסרון בסיסי כזה?

  1. בזמן כתיבת טקסט: לחיצה על שיפט, ואחריה (או איתה) לחיצה על מקש Sym שנמצא ממש לידו, ואתה יכול להחליף שפה. זה באמת לא יכול להיות הרבה יותר פשוט.

 4. אתה כנראה צודק
  משום מה עייני ה"דומעות" ראו E52 (עם ממשק די דומה)
  שם יש את הבעיה האקוטית הזו

  ואגב… יש יותר פשוט בממשק של הנוקיה הישנים כל שהיית צריך לעשות בשביל החליף שפה זה ללחוץ על סולמית לחיצה אחת
  בממשקים של הסמארטפונים של נוקיה זו פשוט קטסטרופה.

  באייפון זו גם לחיצה אחת

 5. לצערי קיבלתי ברי כזה מהעבודה…
  נכון שאני רגיל לנוקיה (אוהב נוקיה, מחבק נוקיה והכל) ויש לברי כמה דברים נחמדים,
  אבל המכשיר מרגיש לי כמו לפטופ קטנטן ולא נוח לאימיילים ותו לא.

  הוא לא נוח לשיחות, יכולות המולטימדיה מ-ז-ע-ז-ע-ו-ת, אין רדיו, והדפדפו אפעס לא משהו
  (וגם השימוש באופרה למשל לא עוזר יותר מדי).
  PDF הוא קורא רק באימיילים נכנסים, אחרת צריך תוכנת 3rd party שתמיד עולה כסף,

  והדובדבן שבעיסה – אי אפשר לסנן איתו שיחות!!!
  יש לו "באג" מטורף בגרסה הנוכחית (מתועד לאורך ולרוחב) שמדי פעם (קרי "לרוב") נתפס לו
  בזכרון מספר טלפון שאותו הוא יזהה בשיחות נכנסות.
  כלומר, אם אמא שלך התקשרה ובא לך לרצוח אותה, יהיה לך העונג לצעוק "כן אימא!" בחוסר
  סבלנות על אשתך, חבר טוב או הבוס מהעבודה. פרייסלס….

  בקיצור – שמישהו יקח ממני את החרא הזה, יקשור לאיביזה שנת 87 ויטביע בים!

 6. היי,
  קיבלתי את הבלקברי מתנה מחול והתחלתי להישתמש בו במקום בנוקיה אי 72 שלי.
  עכשיו אני יכול לומר,לאחר חודשיים של שימוש מסיבי בבלקברי ובדיקה שלו מכל הכיוונים ש…………..
  הנוקיה מכשיר הרבה הרבה הרבה יותר נוח וטוב!!!!
  אני חוזר לנוקיה ולא עושה שוב פעם את הטעות של לנסות טלפון אחר.

  נ.ב
  יש לי גם אייפון ואת הנוקיה אני הרבה יותר אוהב.

 7. קראתי את הסקירה, ובקרוב אני אמור לקבל ממקום העבודה נוקיה אי 72. אני מקווה שכל הדברים הטובים שנאמרו עליו כאן, יתבררו כנכונים. לא כל כך התלהבתי כשאמרו לי שזה יהיה המכשיר, כי בהתחלה הם הציעו סמסונג טאצ' (או איפון תמורת תשלום די גבוה). הבעיה שאחר כך הם ירדו מהסמסונג ואמרו לנו שהתיקון (קרוב ל100 ש"ח למכשיר) יהיה על חשבוננו…..אז נאלצתי להסכים לאי 72, ואני מקווה לא להתאכזב.

  בכל מקרה תודה על הסקירה המפורטת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s