הדוקטור וההזדמנות השלישית: The Hungry Earth


יש לי תחושה שככל שהעונה מתקדמת, כך סטיבן מופאט מוצא את הקצב הנכון לעבודה כתסריטאי ראשי. אחרי ששני הפרקים הראשונים בעונה אותם לא כתב היו שני הפרקים החלשים ביותר, יש לנו כבר רצף של שני פרקים (אני מודה, כל רצף של שני דברים אינו מרשים, ובכל זאת) שהוא לא כתב, ועדיין הם טובים מאד.

פעם שלישית גלידה? (או לפחות, פעם שלישית, אין רצח המוני?) תמונות: BBC

ואני נאלץ להודות שלא הייתי סופר אופטימי בנוגע לפרק. כלומר, הנחתי שיהיה כיף, כי זה הדוקטור. פרק של הדוקטור הוא בדרך כלל כיף. ככה זה עובד. זה כמו פיצה: גם כשזה רע, זה לא כזה נורא. אבל לפרק הזה היה עומק בלתי צפוי, ואני לא מתכוון רק לעומק החורים באדמה.

במקרה זה, מקור העומק מגיע במידה רבה מהמפלצת השבועית: הסילוריאניים. אני לא צפיתי בפרקים ההיסטוריים של הסדרה, אבל כן קראתי עליהם, ומדובר באחד היריבים הנדירים ביותר של הדוקטור. הם הופיעו רק פעמיים בסדרה עצמה – פעם אחת לפני 40 שנה, ופעם שניה לפני 27 שנה. ושני הפרקים הסתיימו באותה הצורה: הם מתו. היסטורית, הדוקטור מנסה למצוא פתרונות בהם אף אחד לא מת, וודאי וודאי כשמדובר באויב שיש לו קייס לגיטימי. הסילוריאניים קדמו לאנושות, אחרי הכל. הם בני כדור הארץ. אבל בהופעתם הראשונה, הם הושמדו על ידי UNIT, ובשנייה הדוקטור נאלץ להרוג אותם. זמן כה קצר אחרי שנאלץ לחרוץ את דינם של הדגים מונציה, האם הדוקטור ה-11 ייאלץ שוב להשמיד תרבות שלמה?
אני חייב להודות שאני מקווה שלא. זאת ההזדמנות השלישית שלו לתקן את מה שקרה בפעמיים הקודמות.

הפרק הזה התאפיין בחוסר אמון סדרתי בדוקטור. הוא נאלץ לשכנע יותר מהרגיל כדי לגרום לאנשים לבטוח בו ולעשות מה שהוא אומר. חלק מזה נובע מכך שבמשך רוב הפרק לא עמדה לצידו איימי, ובמקומה עמד רורי שיש לו עדיין לא מעט בעיות איתו. אבל הדוקטור נאלץ להשקיע לא מעט זמן גם בשכנוע המקומיים.
והאמון בדוקטור הולך להיות קריטי בחלק הבא בו נראה מי צודק, הדוקטור או הסילוריאנית. הוא רצה שבני האנוש יהיו במיטבם. היא טוענת שהיא יודעת כבר מי יהרוג אותה. האם זה יהיה הסב שנכדו וחתנו נחטפו, האם שבנה ובעלה נחטפו, או רורי שארוסתו נחטפה? לכל אחד מהם יש סיבה לכעוס, אבל סב המשפחה גם סובל מהרעלה סילוריאנית, ועשוי לחשוב שאין לו מה להפסיד.

אין סדק, אין שתיקה?

הנעדרת העיקרית

זה הפרק השני ברציפות בו לא מוזכרת השתיקה, ולא רואים את הסדק. בפרק הקודם, זה היה מובן, כי כמעט כולו התרחש מחוץ למציאות. וכאן? תחושתי היא שהתשובה נמצאת בשני המבקרים מעבר לרכס: רורי ואיימי. אם הדוקטור צודק / אומר את האמת, ומדובר באמת בזוג עוד עשור, הרי שחייבת להיות סיבה לכך שהם באו. נוסטלגיה נראית לי כמו סיבה מעט זולה. האם הם באו בגלל שמשהו חשוב עומד לקרות? האם הם באו להזהיר? ואולי מדובר ברורי ואיימי של עוד, נאמר, שלושה שבועות, ועוד נראה אותם מהצד השני של הרכס. בכל מקרה,  בהעדר סדקים במציאות, גם הצלבת זרמי זמן עשויה לספק. יש תיאוריה לפיה בפרק Flesh and Stone הופיע דוקטור שני, מהעתיד. זה הדוקטור שחזר לאיימי שנותרה עם החיילים וביקש ממנה לבטוח בו ולזכור את מה שהוא אמר לה כשהיתה בת שבע. זה הדוקטור שלובש את מקטורן הטוויד שהדוקטור "שלנו" הותיר בידי המלאכים זמן קצר קודם לכן. אם התיאוריה הזאת נכונה, הרי שזאת לפחות ההופעה השניה של דמויות מהעתיד שלהן עצמן בסדרה – וזה בלי לספור את רורי ואיימי מן העתיד מהפרק הקודם.
חוץ מזה, זה נדמה לי או שמספר בלתי סביר של פרקי דוקטור הו העונה נפתחו בנוף פסטורלי? שני הפרקים האחרונים, וגם פרק המלאכים הראשון. ובשניים מבין השלושה, הנוף הפסטורלי היה פיקטיבי. השומר הזה בגלל הליפסטיק של ריבר, והכפר של איימי ורורי היה רק חלום.
בשבוע הבא, נו, עוד סילוריאנים. יהיה כיף.

3 תגובות על ״הדוקטור וההזדמנות השלישית: The Hungry Earth״

  1. אישית, הפרק הזה בעיקר גרם לי לתהות איך הדוקטור היה פותר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
    ואני משערת שנדע בשבוע הבא.

  2. ראיתי את פרקי הסילוריאנים המקוריים. גם שם יש בודדים שמושכים לפעולה אלימה, סוג של טרוריסטים סילוריאנים (שרוצחים את המנהיג רודף השלום) רק ששם בסוף – ספויילר איום – למרות שהדוקטור מוצא דרך לנסות ולהתחיל הדברות, הדרגים הגבוהים מנחיתים הוראה להשמיד את הסילוריאנים בשנתם הקריוגנית. הדוקטור מתאכזב נוראות מהפחדנות שמובילה לטבח הזה.
    את ההופעה השניה של הסילוריאנים לא ראיתי עדיין, אבל גם שם אופתע מאד אם הדוקטור בוחר להרוג או להשמיד. הדוקטורים של פרטווי ובייקר תמיד ניסו לדבר ולעתים רחוקות הרגו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s