צריך להרדים אותנו לאלף שנה

כשעבדתי בוואלה! TECH, בכל פעם שהיה סיפור בטחוני / לאומי גדול, היו לנו תגובות של "אתם מתעסקים בגאדג'טים כשהארץ בוערת" וכיו"ב. התגובות האלה הן, כמובן, אדיוטיות. יש בוואלה! מדור חדשות די גדול, עם הרבה יותר עובדים, משאבים וכתבות ממדור הטכנולוגיה. אנחנו, מקסימום, יכולים להביא את הזווית האינטרנטית. וגם זה לא באמת אמור היה להיות אצלנו לטעמי.

רצח פוליטי (תמונה: BBC)

וגם כאן, בבלוג, אני לא באמת רוצה להתעסק בפוליטיקה. בארועי היום והשעה. זה לא הנושא שלו. אבל לפעמים, אין ברירה. לפעמים, המדינה שלך שולחת את הצבא שלה לתקוף ספינות במים בינלאומיים והורגת 10 או 16 או 19 אנשים שהיו במשט שנועד לעשות שני דברים: להביא סיוע הומניטרי לעזה, ולמשוך תשומת לב למשבר ההומניטרי החמור בו מצויה אחת הערים האומללות בעולם.

אבל זה לא בלוג פוליטי, ולכן אני אנסה להתייחס לזוועות אמש בזווית ז'אנרית. דרך הדוקטור. ספציפית, דרך הפרק של השבוע, Cold Blood. תקציר העניינים למי שלא צופה בדוקטור: מתחת לכוכב הלכת יש גזע בשם הסילוריאניים. פעם, הם גרו כאן, אבל לפני הרבה מאד זמן, הם הלכו לישון מתחת לאדמה, מכיוון שחששו מאסון שעומד להתרחש. עכשיו, כשמקדחה אנושית מסכנת את המושבה התת קרקעית שלהם, הם מתעוררים. יש אצלם מיליטנטים שרוצים לחסל את "הקופים" (כלומר, אותנו) ויש מתונים שרוצים להידבר, גם אם הם לא בהכרח אופטימיים. בפרק הקודם, שלושה בני אנוש נחטפו על ידם, וחיילת שלהם נשבתה על ידי הדוקטור.

בפרק של השבוע, אמברוז, אם ורעיה לנחטפים, רוצחת את אליה, החיילת בצבא הסילוריאניים. מה שמכנים אצלנו טרוריסטית. היא רוצחת אותה, בעיקרון, כי אליה לא נשברה בחקירה, ודיברה לא יפה. בדרך, אמברוז זורקת ססמאות כמו "אתם תקפתם ראשונים" ו"זה לא העולם שלכם" ו"פשוט תישארו מתחת לאדמה, ונעזוב אתכם". בפרק, אמברוז מוצגת כמי ששגתה נוראות. הרצח שלה הוא אחד הדברים שסותמים את הגולל על נסיון ההידברות, שדווקא התחיל יפה.

ביום שישי היה סקר בוואלה! חדשות, שבו נשאלו הגולשים האם צה"ל צריך לתת למשט לעבור, או להשתלט על הספינות. מבין מעל 20,000 מצביעים בסקר, 92 אחוז בחרו באפשרות השניה. 92 אחוז הם אמברוז.

הייתי רוצה לחשוב שאם היה סקר חדש, בעקבות מאורעות אמש, אחוז התומכים בפעולה הצבאית היה נמוך יותר. אבל אני חושש שזה נאיבי. כתבתי אתמול שאחת הטעויות של הדוקטור היה שצייר את האנושות בצבעים לא מציאותיים בעליל, וזה בהחלט נכון כאן. "היא רק אחת", הוא אומר על אמברוז. "יש שם גזע שלם של אנשים דורשי שלום ונפלאים". ואני תוהה על איזה גזע הוא מדבר. לא שלנו. לא היום.

בסופו של הפרק, הסילוריאניים הולכים לישון לאלף שנה, עם ההבטחה שבמהלך המילניום הזה ייעשה מאמץ להחדיר באנושות אמונה שיש לחלוק את כוכב הלכת. אני לא יודע אם זה ריאלי, אבל אני רוצה להאמין. לנו אין אלף שנה. לנו יש את הכאן והעכשיו, ואנחנו דופקים אותו בכל דרך אפשרית.

4 תגובות על ״צריך להרדים אותנו לאלף שנה״

  1. בתור בלוג "א-פוליטי"‏, היית צריך להשאיר אותו כזה. אל תתיימר להציג דעות שלך לגבי מטרות המשט כעובדות, כי אתה לא בר סמכא מספיק כדי לקבוע אותן. אנשים מתמחים שנים ביחב"ל, הסטוריה של המזה"ת ומזרחנות, כדי שיוכלו להבין טוב יותר איך לנתח כזה מאורע, כמו שאתה עוקב ומתמחה בעולם הטכנולוגי כדי לתת חוו"ד מנומקת ומיודעת עליו. בוא נשים בצד לרגע האם אני חושב שאתה טועה בגדול או לא – העיקר פה הוא, שכמו שבדיווחים הרגילים שלך אתה צריך להפריד עובדות מדעות, גם כאן היה מקום לעשות זאת. בעיניי רק איבדת מהאמינות שלך כבלוגר.

    נעם

  2. ויש שיאמרו שבעצם כבר "הורדמנו", ולא לאלף שנה אלא לאלפיים שנות גלות, וחזרנו – וביתנו משכבר הימים עדיין לא מוכן לחלוק את השטח איתנו. אני לא אוהבת את התפיסה שיש לנו "זכות אבות" על האדמה, אבל אם נקבל את הרעיון הזה לרגע, הרי שמדינת ישראל היא היא הסילוריאניים. אליה החטופה שנרצחה יכולה להיות, אם נרצה להיות פופוליסטים, גלעד שליט, אבל במובן מעט יותר ריאלי מדובר בכל מעשה איבה לאורך השנים, שהרי לכל אחד מאיתנו יש מעשה ספציפי אחר שבעיניו "באותו היום הפסקתי להאמין להם". וגם אצלנו השולטים בכיפה באופן כמעט לא מעורער הם הכת הצבאית, רזטק היא ראש הממשלה, ושר הבטחון,, ושר החוץ, וכו', וכו'. יש לנו נשיא קצת יותר מאוזן, כך אומרים, אבל בניגוד לאלדיין, אין לו סמכות. אז אנחנו הסילוריאניים, בעלי הטכנולוגיה העדיפה, שנוקמים את האובדן המזערי (יחסית לסכסוך כולו) שלנו. שני הצדדים בטוחים שהצד השני תקף ראשון, הם היו כאן אלפי שנים ואילו אנחנו היינו כאן לפני אלפי שנים, ואיפה הדוקטור שיפתור את הקונפליקט המסובך הזה?

  3. למרות שאינני מסכימה איתך לגמרי ובמיוחד שבוע אחרי שכולם יודעים שאלו לא היו פעילי שלום אלא טרוריסטים ואנשים שמטרתם היתה להכניס אותנו לפח הגול העצמי, אני חייבת לציין שאחרי האירועים של אותו יום גם אני חשבתי על הדוקטור והסילוריאנים ואפילו ציינתי את זה בפייסבוק שלי (אבל לצערי אף אחד לא הבין את הרפרנס). חבל שבסופו של דבר זה מדע בדיוני. על כל רמותיו.

  4. תודה לשלטון הטורקי, תודה לעם הטורקי הנפלא ובהצלחה לבשיקיטש בשנה הבאה בליגת האלופות. תודה לעם הטורקי שהציג החוצה את פרצופו האמיתי, לפחות פרצופו של השלטון הנבחר בו, ואני מאחל לשלטון זה שלא יאריך ימים.

    ובהקשר זה ולאחר דברי התודה, אני מבקש מהעם הטורקי- בדיוק כפי שהתבקשו אזרחי ישראל בידי השלטון הטורקי, להתמרד כנגד השלטון שלו. שלטון שמרחיק אותו מנאורות לעבר השחור שנמצא בפאתי האיסלאם. אני מבקש לשאול, היכן הצבא הטורקי והיכן בתי המשפט שלו ומה הם עשו למורשתו האגדית של אתא-טורק ? כיצד טורקיה לא מראה את פנייה התיירותיים, היפים, הנאורים, אלא מראה את טורקיה התומכת בחמאס ובאיראן. ככה אתם רוצים להתקבל לאיחוד האירופי ? העיר רמלה תחתום על ברית ערים תאומות עם ונציה הרבה לפני שתתקבלו לאיחוד האירופי.

    אני מבקש להצהיר מעל בימה זו, בשפה ברורה שאי אפשר לפרשה לשתי פנים, כי ספינה נוספת שתגיע בחסות טורקיה לחופי ישראל, תהווה קאזוס בלי (עילה למלחמה) עבור ישראל. במידה וטורקיה מעוניינת לבחון את כוחה הצבאי של מדינת ישראל, היא מוזמנת. הפעם, אנחנו מבטיחים- לא נגיע עם רובי פיינטבול…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s