סקירה: סוני אריקסון Vivaz

כאשר ראיתי את הוויוואז לראשונה, התלהבתי מאד. הצורה שלו, הצילום, ועצם העובדה שיש לו ממשק משלו מעל סימביאן גרמו לי לשמוח. עכשיו שהתנסיתי איתו, האם ההתלהבות נותרה? המשיכו לקרוא.

חומרה

מבחינות מסוימות, החומרה היא הצד החיובי של המכשיר. הוא נאה, נוח מאד ביד, ומצויד במצלמת וידאו טובה מאד ומצלמת סטילס טובה גם היא. הוא אמנם פלסטיקי מאד, אבל זה בהחלט מכשיר עם גימור נאה. יש בו חיבור אזניות סטנדרטי וחיבור מיקרוUSB שמראים שסוני אריקסון מתגברת על נטייתה ההיסטורית (שבאה מהצד של סוני, חובבת סטנדרטים ששייכים לה ורק לה) לחיבורים שמתאימים רק למכשירים שלה.

גם ברמת הקרביים, מדובר באחד המכשירים הסימביאניים המוצלחים ביותר. מעבד 720 מגהרץ (Arm Cortex A8, שהיה מעבד מעולה לפני חצי שנה והוא עדיין חזק מאד למערכת ההפעלה הזאת) פלוס מעבד גראפי נפרד. בהחלט מדובר במכשיר מהיר.

עבודת הנדסה יפה (תמונות: יחצ)

אבל ברמה המעשית, החומרה של הוויוואז היא מדכאת. וזאת מכיוון שזה מכשיר מגע עם מסך רזיסטיבי בגודל 3.2 אינץ'. זה אומר שזה מכשיר שלא נוח בשום צורה לשימוש באצבע. מה שעצוב, כי הוא מיועד לשימוש באצבע. אין לו סטיילוס יש סטילוס בערכה של המכשיר, אבל במכשיר עצמו אין סלוט לעט, ולא נוח לחבר אותו. והממשק אמור לעבוד טוב במגע. מעשית, זה לא קורה. הוא לא מגיב טוב, קשה מאד לדייק בלחיצות, ומדובר בחוויה די מתסכלת. מבחינתי, התסכול הוגבר מכיוון שבמקביל השתמשתי במכשיר אנדרואיד די חדש עם חוויית מגע ממש טובה. והפער פשוט הקשה עלי להשתמש בוויוואז. ממש אילצתי את עצמו לעבוד איתו, וזה לא היה קל. כל המהירות בעולם לא עוזרת אם אתה לא מצליח ללחוץ באופן מדויק ונוח על הדבר שאמור לגרום למכשיר לעבוד.תוכנה

התוכנה היא המקום שבו המכשיר הזה קורס באמת. והקריסה הזאת היא סאגה בשני חלקים. החלק האחד הוא החוויה הבעייתית שיש בכל העולם, והשני הוא החוויה הממש גרועה שיש למשתמש הישראלי.

אחד העגומים שבממשקים

נתחיל בחוויה המובנית. המכשיר מגיע עם ממשק משלו מעל סימביאן. סבבה. זה דווקא רעיון טוב. בממשק הזה יש חמישה טאבים. הראשון הוא אנשי קשר מועדפים. יופי. השני הוא טוויטר. באמת? טוויטר? אני אוהב את טוויטר. אני משתמש בטוויטר. אבל יש כאן שתי בעיות. הראשונה היא שטוויטר הוא פשוט לא שרות שנמצא גבוה בסדר העדיפויות של המשתמש הישראלי. בטח לא במידה שמצדיקה טאב. וחוץ מיפן, קשה לי לחשוב על מקום שבו טוויטר חשוב יותר מפאקינג פייסבוק. הבעיה השניה היא התוכנה עצמה. זה מתחיל במסך הפתיחה. יש בו שתי אופציות "Sign in" ו-?Have an account. על פניו, מדובר בשני מקומות זהים. מעשית, הראשון מביא אתכם לעמוד כניסה שלא מוביל לשום דבר, והשני מוביל אתכם לדפדפן ולגרסה של עמוד הוואפ של טוויטר עם פרסומות של סלקום. כלומר, גם כשהפכו את טוויטר לעדיפות (טעות בפני עצמה במכשיר כזה), המוצר עצמו בלתי שמיש.

הטאב השלישי הוא מעין שומר מסך. אין בו שום שימושיות מעשית. אני חושב שזה השלב בו התחלתי לבכות. הטאב הרביעי מאפשר דפדוף בתמונות וסרטונים. לא, אי אפשר לצפות בסרטונים שם. והחמישי הוא קיצורי דרך ליישומים. את קיצורי הדרך אפשר לערוך.

שכבה מעל לתפריט הטאבים יש מסך חצי שקוף שתופס את השליש התחתון של המסך ומאפשר גישה מהירה לשעון, לחיוג, לסמסים ולחיפוש. התפריט עצמו סביר, והיה עובד מעולה עם מסך מגע קפסטיבי. אבל היותו שכבה חצי שקופה מעל המסך די מעצבנת.

מתחת לתפריט הטאבים יש את סימביאן^1. אנחנו מכירים אותה. זאת מערכת הגרסה הבעייתית ביותר של סימביאן^1. גרסת המגע שלא ממש בשלה. אבל יש לה יתרון על הגרסאות האחרות: יש המון תוכנות שעובדות בה ולא באחרות. ודאי אוכל לגשת לחנות היישומים ולהוריד כמה מהן… נכון? נכון?! ובכן, לא. אמורה להיות לוויוואז חנות יישומים (PlayNow), אבל היא לא קיימת כיישום במכשיר. והאתר שלה לא זמין מהארץ.

כדי להוריד יישומים, צריך לגלוש לאתרים שלהם בדפדפן של המכשיר, או לשלוח אותם מהמחשב. מדובר בסוג מעניין של מסע בזמן. אני זוכר את הזמן בו זה היה דבר סביר לעשות. עשיתי את זה בעצמי. אבל לעומת מה שאפשר לעשות בכל סמארטפון אחר שיצא לי להשתמש בו בתקופה האחרונה, זה פשוט מדכא.

היעדר החנות הוא רק היבט אחד של ליקויי התוכנה בארץ. הנה עוד כמה.

בתפריט הקיצורים המובנה יש תוכנת ניווט בלי מפות של ישראל. יש במכשיר את תוכנת הניווט של סלקום, אבל היא נגישה רק בתפריט אחר. כדי לשים שם את הסלקום נוויגייטור, צריך להחליף את הקיצור ידנית. באמת, ברס אלקטרוניקה (יבואני סוני אריקסון) וסלקום? באמת?

וצריך לדבר גם על התרגום הלקוי להפליא של הממשק. בהגדרות הסינכרון, תמצאו את השורה הנפלאה "לגשת לא אנשי הקשר". יומן השיחות מכונה "יומן רישום". וכשאתם רוצים לצאת ממסך הנעילה? זה מה שתראו: "לחץ על 'בטל נעילה כדי לבטל את נעילת המסך והמקשים". סבבה. איפה "בטל נעילה"? אין. במקום זה, יש "פתיחה". זה באותו המסך למען השם.

זאת תופעה שקשה לי להסביר. זלזול? חוסר אמון שמישהי מהמפעילות תוציא את המכשיר בארץ? אני לא יודע. כל מה שאני יודע הוא שהתוצאה היא עלובה.

מולטימדיה – צפיה

מולטימדיה היא אמנם עניין של תוכנה, אבל אני חושב שמגיע לה סעיף נפרד,  ולו מכיוון שאני לא חושב שהאנשים שאחראיים לה קשורים לאנשים שאחראיים לשאר התוכנה והממשק. למעשה, אני חושד שאם הם רואים אותם במסדרון, הם מתאפקים מאד לא לתת להם סטירה. כי חווית המולטימדיה מצוינת. הממשק מינימליסטי ואלגנטי, ובין אם אתם רוצים לצפות בתמונות, לשמוע מוזיקה או לראות וידאו, תהיו מרוצים. הכל נע עם אנימציות יפות, והכל עובד. המכשיר אמנם לא תומך בפורמטים חשובים כמו DivX ו-Xvid בוידאו, אבל תכלס מדובר במסך 3.2 אינץ'. הוא אחלה ליוטיוב, אבל לא ממש נולד לצפיה בתוכניות מלאות או בסרטים. אני תוהה האם האנשים שנתנו למכשיר את שמו (בספרדית ופורטוגזית: מלא חיים) נחשפו רק להיבט הזה שלו.

מולטימדיה – יצירה

אין מה לומר, הוא טוב בצילום וידאו

הויוואז הוא מכשיר מולטימדיה לא רק מבחינת צפיה בתכנים, כי אם גם בכל הקשור ליצירתם. יש לו מצלמת 8 מגפיקסל שמצלמת וידאו ב-720p. זהו מקרה שבו יש חוסר אחידות באותה הקטגוריה. מצלמת הסטילס היא בינונית במקרה הטוב. ודאי יחסית למספר המגפיקסלים. היא לא רעה, כן? היא יותר טובה מהמצלמה שיש ל-E72 שלי, לדוגמה. אבל היא פחות טובה ממצלמת 8 המגפיקסל של ה-N86 הותיק.

מצלמת הוידאו, לעומת זאת,  היא יהלום. יש לה אוטו פוקוס מתמיד שעובד טוב מאד ומהר מאד. לסוני יש המון ידע על מצלמות וידאו, ונראה שהיא יישמה אותו במכשיר הזה. האפשרות להוסיף תאורה בוידאו לא מאד שימושית, אבל איכות הצילום בהחלט יוצאת דופן. אני מקווה שאוכל להשוות בקרוב את האיכות עם זאת של מכשירים כגון הסמסונג וייב, נוקיה N8 ואייפון 4, שמצלמים וידאו באותה הרזולוציה. באייפון ניתן למקד בלחיצה על מסך המגע, אבל אני חושב שהמיקוד האוטומטי של הוויוואז עובד טוב יותר ברוב המקרים. אבל צריך להשוות. הניסיון שלי עם אייפון 4 הוא די מוגבל.

לכל אחת מהמצלמות יש כפתור נפרד, כך שלא צריך להתעסק עם הממשק המבאס. ויש גם אפשרות להעלאת תמונות וסרטונים היישר לרשת, למקומות כמו פליקר, יוטיוב או בלוג.

מחיר וכאלה

המכשיר מוצע באתר סלקום במחיר 89 כפול 36 תשלומים, עם החזר מלא למדברים מעל 249 ש"ח לחודש. זה המחיר שבו סלקום מוכרים את המוטורולה מיילסטון, שעולה עליו בכל היבט חוץ מהצילום. באותו המחיר נמכר גם N86 של נוקיה, שמצלם סטילס טובים יותר, וידאו פחות טוב (משמעותית) ומספק גישה ליישומים דרך אובי.

שורה תחתונה

בעיקר מצלמה

הוויוואז הוא אחד המכשירים הכי לא אחידים שאי פעם בדקתי. היבטים מסוימים שלו הם לא פחות ממעולים. אחרים הם פשוט איומים. האמירה שמכשיר מתאים למשתמשים בהתאם לצרכים שלהם היא תמיד נכונה, אבל כאן היא קיצונית יותר. אם אתם רוצים מכשיר שמעבר לשיחות ייתן לכם בעיקר מולטימדיה, בין אם מדובר בצפיה או ביצירה, זה בהחלט מכשיר ששווה לכם לשקול. אבל אם אתם רוצים אינטרנט או יישומים או ממשק מהנה, תתרחקו ממנו כמו מאש.

4 תגובות על ״סקירה: סוני אריקסון Vivaz״

  1. השאלה היא אם הוא ברמה של HTC/אייפון 4?

    אגב, יש לך מושג אם סלקום דחו את ההשקה של האייפון 4 , שאמורה להתקיים החודש?

  2. @היורש: דברים כאלו שואלים את זיו :O
    @דידי: הם צריכים להיצמד לאנדרויד…
    כל מערכת הפעלה אחרת שלהם פשוט גרועה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s