השמים עדיין לא נפלו על סימביאן. בטח לא על נוקיה

האינטרנט, הישראלי ובכלל, מלא בשבוע האחרון בכתבות ופוסטים על כך שהשמים נופלים על סימביאן, בגלל שסמסונג (חברה שלא הוציאה מכשיר סימביאני ב-2010) נטשה את מערכת ההפעלה, וכמוה גם סוני אריקסון (חברה שהמכשיר הסימביאני המוצלח האחרון שלה היה I1 לפני שלוש שנים, וגם הוא נכשל).

מעולם לא אמור היה להיות מהפכה

אלה ודאי לא בשורות בעבור סימביאן, כפי שההחלטה של מוטורולה בזמנו לנטוש את סימביאן לא היתה בשורה טובה. אבל זה רק מקבע את מה שידענו כבר: סימביאן היא מערכת ההפעלה של נוקיה. גם אם היא לא נשלטת על ידה ישירות, ומתקיימת בתור מוסד בקוד פתוח, עורק החיים המרכזי של סימביאן הוא נוקיה. וזה המצב כבר שנים.

את זה שאני מאמין בסימביאן אתם כנראה כבר יודעים. אבל האמונה שלי בסימביאן בנויה על דבר אחד: מפת הדרכים. ובמפת הדרכים הזאת, נקודת המפתח היתה ונותרה סימביאן^4, לא סימביאן^3 שנמצאת ב-N8. סימביאן^4 מביאה איתה כמה דברים: ממשק חדש, הפיכת QT לחלק מובנה במערכת ההפעלה (במקום תוסף, כפי שהיא ב^3), ושבירת תאימות עם יישומים שפותחו לגרסאות הישנות של מערכת ההפעלה. זה הדף החדש אליו סימביאן ונוקיה מכוונות כבר די הרבה זמן.

האם סימביאן^4 תהיה פתרון אמיתי? אני לא יודע. נוקיה היתה יכולה לענות על השאלה הזאת כבר, כי מערכת ההפעלה נמצאת בשלב מתקדם מספיק כדי להדגים אותה במכשירים. אבל היא לא עשתה זאת. יש לכך שתי סיבות אפשריות:

אפשר לראות את זה במכשיר לפני שאנחנו שופטים? (תמונה: Symbian Foundation)

1. סימביאן^4 אינה שיפור משמעותי לעומת סימביאן^3, ואם הם היו מראים אותה, זה היה פוגע באמון של מפתחים, לקוחות ומשקיעים באמון של נוקיה.

2. סימביאן^4 היא שיפור משמעותי לעומת סימביאן^3, ואם הם היו מראים אותה, הם היו מסתכנים בפגיעה באטרקטיביות של המכשירים שהיא מוציאה לשוק *עכשיו*. כי סימביאן^4 לא תופיע במכשירים בחצי השנה הקרובה, ונוקיה צריכה למכור מכשירים בזמן הזה.

מה משתי האפשרויות נכונה? אני לא יודע. אבל – וזה נכון גם לשאלה הראשונה – גם אתם לא יודעים. אף אחד לא יודע. כי אין עדיין מכשירים.

מה אני כן יודע? שהשערות ברמת "היי, סטיבן אלופ הוא ממיקרוסופט, אולי הוא ישים במכשירים של נוקיה את חלונות פון 7" הפכו במהירות שיא לשמועות "סטיבן אלופ הולך לשים במכשירים של נוקיה את חלונות פון 7" כשאין מצב בעולם שהוא כבר הספיק לקבל החלטה כזאת(שבעיני היא עדיין לא סבירה. אני עם תומאס ריקר מאנגדג'ט בעניין הזה).

בשלב הזה, אין לאף אחד מאיתנו מושג מה הולך לקרות עם נוקיה ועם סימביאן. מה אנחנו כן יודעים? אנחנו יודעים שהרווחים של נוקיה צנחו. אנחנו יודעים גם שברבעון השני של 2010 נמכרו יותר מכשירי סימביאן מאשר בכל רבעון בעבר, ויותר מאשר כל מערכת הפעלה אחרת. אנחנו יודעים שנוקיה צריכה שינוי. אנחנו יודעים שיש בתוכניות שלה שינוי מסיבי, עם השקת מיגו וסימביאן^4. אנחנו יודעים שיש לה תוכנית לפיתוח יישומים שיעבדו לשתי מערכות ההפעלה בעזרת QT.

אנחנו לא יודעים אם זה באמת יעבוד. אני לא בטוח שנוקיה כבר יודעת אם זה יעבוד. כשהיא תדע, יהיו לה החלטות לקבל. אולי היא תזרוק את סימביאן ותתמקד במיגו. אולי היא תכניס מערכות הפעלה נוספות. אולי היא תפתח סניף של קרקס מדראנו. אני לא יודע. אבל גם הכותבים שמספידים את סימביאן ואת נוקיה לא יודעים.

15 תגובות על ״השמים עדיין לא נפלו על סימביאן. בטח לא על נוקיה״

 1. סימביאן גוססת,
  אנחנו נחכה ונראה מה יקרה עם מערכת ההפעלה הזאת….

  לגבי סוני אריקסון היה להם את הויואז בשנה האחרונה שרץ על סימביאן, ואי אמון שמביעות 2 מתוך 5 מובילות השוק הסלולרי במערכת ההפעלה זה אומר משהו. לדעתי נכון להיום נוקיה לא מסוגלת לייצב בזמן סביר את סימביאן ומוטב שמישהו היה מתעורר שם לפני שנתיים.

  1. אז אנחנו הולכים להווכח גם כאן וגם בטוויטר? ברור שזה אומר משהו. זה אומר שהן הבינו שזאת מערכת ההפעלה של המתחרה הכי גדולה שלהן. נוקיה התעוררו לפני שנתיים. לוקח זמן ליישם את הדברים האלה. אם אפשר היה לפתח מערכת הפעלה בשבוע, הייתי מזמן מוציא את דידיOS ומשווק אותה לכולם.

 2. דידי ידידי (נשמע נחמד…)

  לצערי, אני עם עמרי בנושא הזה.
  הייתי מאמין במערכת הזו אם נוקיה בעצמה לא הייתה קוברת אותה בהתנהלות המטומטמת שלה בשנים האחרונות.
  אני חושש שעכשיו זה כבר מאוחר מדי להציל אותה.

 3. הבעיה היא שסימביאן היא המערכת (לפי אנשים בשטח) שהכי קשה ללמוד ולעשות אליה פורטים של תוכנות. מפתחים כמובן רוצים פתח עבור מה שפחות מערכות ולכסות מה שיותר שוק. מיגו ואנדרואיד הם אולי שניים שקל לקפוץ ביניהם, לא יודע מה קורה בפורטים אל או מ-iOS, אבל מכל המעברים האלו, סימביאן נחשבת לתהום הכי קשה לחציה. השאלה היא אם סימביאן 4 תהפוך את הפורטינג לקל יותר, את הלימוד למהיר יותר, ואם היא לא תגיע מאוחר מדי כדי לפספס את שוק הסמארטפונים מידי נוקיה. אני אישית אופטימי שיהיה מקום לנוקיה עדיין להשתלב, אפילו אם באיחור. במקרה הכי הכי גרוע הם יספגו את הפסדי הפיתוח של סימביאן וילכו אנדרואידה. בכל מקרה אני לא רואה את החברה מתפרקת או נמכרת בזמן הקרוב. לא דואג.

  1. נו, למה אתה חושב שהם החליפו סביבת פיתוח? אבקון, סביבת הפיתוח הישנה של סימביאן היתה סיוט, זה ברור. לקח לנוקיה יותר מדי זמן להבין את החשיבות של מפתחי יישומים. QT, לעומת זאת, היא סביבת פיתוח שנחשבת נוחה מאד. יש לה היסטוריה עשירה בעולם הלינוקסאי (KDE פותחה ב-QT), והיא מאפשרת פיתוח חוצה פלטפורמות. זאת הסיבה שנוקיה רכשה את טרולטק. פיתוח ב-QT אפשרי כבר בסימביאן^3, ויישומי QT יכולים לרוץ גם על מכשירי סימביאן ישנים יותר, אם מתקינים בהם קבצי תמיכה. אבל מסימביאן^4, ובמיגו, QT היא סביבת הפיתוח העיקרית, והיא מוטמעת באופן מלא בשתי מערכות ההפעלה.

   1. 1. QT היא ספרית וויג'טים ותצוגה, לא סביבת פיתוח.
    2. אינני מפתח ולא בסימביאן, אני מקווה שבניגוד לאפל, סימביאן לא נועלת אותך לסביבת פיתוח אחת בלבד.
    3. שימוש בספריה גרפית נפוצה ונוחה כמו QT זה אכן שיפור מצוין, אבל אין זה אומר ששאר ה-API מולם מפתח צריך לעבוד הם נוחים ופשוטים ופורטביליים. למשל אין לי מושג מספיק כדי לדעת אם סימביאן הייתה שנואה עד היום רק בגלל ספריות התצוגה או גם בגלל פאסיליטיז אחרים שמתכנתים נאלצו לשבור עליהם שיניים.

  2. QT היא לגמרי סביבת פיתוח ( cross-platform application and UI framework). ספריית הוידג'טים והתצוגה הן רק חלק ממנה. יש בה כמה וכמה APIם שונים. הם בדיוק שחררו את גרסה 1.1.0 של QT Mobility, שכוללת :
   Telephony Events API (שיחות וכיו"ב)
   Camera API (השם די ברור, אני חושב)
   Service Framework API (אני לא מבין מה זה. אני לא מפתח)
   Landmarks API (נקודות ציון. חלק מAPI כללי של מיקום)
   Maps/Navigation API (שימוש במפות)
   Local Connectivity API (בלוטות', USB וכיו"ב)
   Document Gallery API (חיפוש, שינוי וסינון במטא-דאטה של קבצים על המכשיר)
   Organizer API (שימוש ביומן וכיו"ב)
   Feedback API (האפטיקס. תגובה מישושית במסכי מגע)

   גם סימביאן וגם מיגו הן מערכות הפעלה בקוד פתוח. לגמרי. אם מישהו רוצה ליצור סביבת פיתוח, הוא מוזמן. אבל העניין עם QT הוא – או אמור להיות – האפשרות ליצור יישום אחד שירוץ גם במיגו וגם בסימביאן.
   אם אתה רוצה לקרוא על סביבות תכנות לסימביאן, זה כאן:
   http://developer.symbian.org/wiki/index.php/Category:Programming_Environments

   דיברתי עם מפתחים על העניין הזה. אין ספק ש-QT מספקת חוויית פיתוח טובה ונוחה יותר. משמעותית. השאלה היא האם חזון "תפתח ב-QT, ירוץ בסימביאן ובמיגו" יעבוד. וכאן עדיין יש סימני שאלה. זה המבחן האמיתי של כל האסטרטגיה של נוקיה. על זה כל הקונספט הנוכחי שלה יקום או יפול.

 4. הבעיה שנוקיה לא מתחילה "מהתחלה" כמו מרבית מערכות ההפעלה המתחרות, יש לסימיבאן מוניטין רע שנצבר בשנתיים שלוש האחרונים, לדעתי הסמיביאן^3 יהיה מוצלח אם הוא יצליח למחוק את המוניטין הרע.
  ובשונה ממיקרוסופט שהפכה את הוינדוס פון 7 למשהו שונה לגמרי מגירסא 6 ו6.5, הסימביאן^3 לא מהפכני ברמה שהלקוח יחשוב שמדובר במערכת הפעלה חדשה לגמרי (והוא בהחלט צודק).

  ללא ספק להספיד את נוקיה זה מוקדם מדי.

  1. הוא לא ימחק את המוניטין הרע. לא לגמרי. בבסיס, זה אותו ממשק. וגם אם יש שיפורים (ויש), החוויה לא תהיה שונה באופן רדיקלי. אני בטוח שזאת תהיה חוויה הרבה יותר טובה מ-N97, כן? אבל הם עדיין נמצאים דור מאחור.

 5. בתור מפתח שעובד עם QT על חלונות, לינוקס ומק עוד כשהפריימוורק היה שייך לטרולטק ועלה כסף (אמיתי, לא כסף קוד פתוח 😉 ) אני יכול לומר שאפשר לפתח מוצר מא' – ת' בלי לגעת בשום GUI בעזרת QT, אני גם יכול לומר שבהנחה שהם יעבירו רבע מהיכולת הפורטבילית הזו למובייל, ובהנחה שהם ישמרו על עשירית מפשטות יצירת האפליקציות, אפשר להגיד שכל מפתח עצלן יעדיף אותם (XCODE זה חרא, עובד גם עם זה לצערי)

  1. אוקי, לא ידעתי שיש שם תשתית כל כך הרבה יותר נרחבת. טוב ללמוד.

   הפואנטה שלי היתה להפריד סמנטית בין סביבת פיתוח (אקליפס/EMACS/ויז'ואל סטודיו) לבין ספריות תוכנה. איך נתרגם פריימוורק? מסגרת ספריות ריצה?

   1. אגב, זה מסביר למה מבטיחים שעל הטאבלט מיגו שיצא בקרוב יוכלו להריץ יישומי אנדרואיד as-is, אפילו בלי רה-קומפילציות וקומפליקציות של האפליקציות. רק בתוכנה חופשית הבטחות כאלו אינן פיקציות 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s