משחקי הכס פרק 4: Cripples, Bastards and Broken Things

אני חייב להודות, חזק הפיתוי למלא את הסקירה הזאת במילה אחת: הודור!  אבל אני מתאפק. אני מתאפק גם שלא להיכנע לפיתוי משמעותי יותר: הפיתוי לכתוב גם פוסטים המיועדים לאלה מבין הצופים שקראו את הספרים. אבל ברגע שאני כותב פוסטים שאין בהם ספוילרים לספרים, הסכנה שאנשים שמחפשים אותם ייתקלו בפוסטים המספויילרים היא גדולה מדי. נו, לא נורא.

כל ילדי סטארק נאלצו להתמודד השבוע עם אתגרים. רוב הוא אדון וינטרפל, והוא לומד את העבודה בדרך היחידה האפשרית כשאין מי שיעזור לו: בכך שהוא עושה אותה. סאנסה תקועה במצב לא רגיל בעבורה. היא תמיד היתה הבת הטובה, זאת שהספטה שאחראית לגדל אותה מרוצה ממנה. ועכשיו היא מרגישה שהמקום שלה מתערער, בדיוק כשנראה שהכל הולך לפי התרחיש הטוב ביותר. הזאבה שלה מתה, הנסיך שלה כועס עליה. אריה, לעומתה, אף פעם לא היתה ילדת האצילים הטיפוסית. כמו שתי דמויות שנדבר עליהן עוד מעט, היא לא התאימה למשבצת אליה נולדה. בראן צריך להתמודד עם אתגר הרבה פחות מופשט משל אחיו ואחיותיו. לילד כה פעיל, קשה להתרגל לחיים החדשים כנכה. קשה מאד. הוא מקבל עזרה ממקור לא צפוי (במיוחד לאחיו, רוב, שלא מבין את טיריון בערך במידה בה הוריו לא מבינים את טיריון). רק החיים של ריקון נותרים חידה בעבורנו. מדי פעם מישהו מזכיר אותו, או שרואים אותו לשניה. אבל פרט לכך, האח הקטן ביותר לבית סטארק הוא בגדר נעלם.

טומן ומירסלה המומים. אמא שלהם לא משקיעה מספיק זמן בלהפוך אותם למפלצות (תמונות: HBO)

השבוע פגשנו לראשונה את אחת הדמויות האהובות עלי בסדרה כולה: סאם טארלי. סאם, כמו טיריון, הוא דמות שבמידה רבה מייצגת את מרטין. וכן, זה אומר משהו על מרטין שהדמויות שהוא בוחר לייצג אותו הן דמויות עם ליקויים פיזיים ואישיותיים משמעותית. כמו טיריון, סאם הוא מישהו שלא מתאים לתפקיד שאליו נולד. טיריון הוא בן לאחת המשפחות הגדולות בממלכה, בן למי שהוא אחד האנשים החזקים בממלכה מזה יותר משלושים שנה. אח של אחד הלוחמים הגדולים ואחת הנשים היפות ביותר בארץ. סאם נולד לאציל פחות משמעותי, אבל לא פחות שמוק.

בעוד כמה מהדמויות הצעירות בווסטרוס סובלות מקשיים שונים, דמות צעירה ביבשת אחרת נאלצה להודות בפני עצמה במשהו שהיא כנראה ידעה מזמן. דנריס טארגריין נאלצת לחיות עם העובדה שאחיה לא נולד להיות מלך של שום דבר. כשהיא הכניסה לו חגורה (או מה שהדבר הזה לא היה) בראש, זה בהחלט היה רגע משמח.

סרסיי אמרה השבוע משהו מעניין על נד: אחיו חונך להיות מנהיג, בעוד שהוא חונך לציית. בעולם שבו הבן הבכור יורש, זה נכון בכל המשפחות האציליות, וזה משפיע על מגוון גדול של דמויות. סאם הוא בן בכור שלא התאים לתפקיד המסורתי שלו. אם טיריון היה בן בכור, הוא היה בצרות. וייסרייז הוא השלישי מבין ילדיו של אאריז. אחיו ראיגאר (זה שז'ורה אומר שהיה הדרקון האחרון. זה שרוברט שונא) אמור היה להיות מלך. גם תיאון (שזה היה הפרק הראשון בו צופים רבים הבינו מי הוא בכלל) לא נועד להיות יורש, אבל האחים שלו מתו בנסיון המרד הכושל של אבא שלו.

תהיתי מתי נראה את חלום העורב של בראן. זה עם שלוש העיניים. אני חייב לומר שהעין השלישית של העורב היא אלמנט העיצוב הלא מוצלח הראשון של הסדרה עד כה. ואגב בראן, הגיע הזמן לדבר על הנפש הטהורה ביותר בווסטרוס: הודור. עוד דמות שהשחקן שלה פשוט הפך מיידית לגילום שלה במוח שלי. וכן, זאת המילה היחידה שהוא יודע.

דומה לאבא

ומנפשות טהורות לנפשות לא טהורות בעליל. פיטר (היי, ג'ורג' מרטין, אם אתה רוצה שאנשים ידעו שקוראים לו פיטר ולא פטיר, למה לעזאזל אייתת את השם Petyr? הא?) השיחה בינו לבין נד היתה מעניינת מאד. הוא נותן לנד עצות מועילות בעליל, ובאותה העת מבהיר שהוא נמצא ברמה אחת עם סרסיי וואריז בכל הנוגע לריגול ומבהיר שהדבר האחרון שנד צריך לעשות הוא לסמוך עליו. מסרים סותרים, Much? לא פלא שנד נראה מבולבל לחלוטין בתום השיחה שלהם. אבל הוא כן היה פיקח מספיק כדי להבין מי הוא גנדרי. הממזר של רוברט. בן לאם בלונדינית. בעל שיער כהה ומבנה שמזכיר מאד את רוברט בצעירותו: מסיבי (הוא ילד, הבחור הזה). שרירי. אצבעון הוכיח את עצמו גם כטיפוס די מרתיע בשיחה שלו עם סאנסה. מי מספר סיפורים כאלה לילדות? פיטר באיליש, זה מי!

מה שטוב בגרגור קלגיין הוא שהוא ממש עושה עבודה טובה בלגרום לאחיו להיראות כמו בחור טוב. מצד שני, ליד גרגור, כמעט כל אחד נראה טהור כמו הודור.

פגשנו גם דמות שחסרונה הורגש בשבועות האחרונים: אוב, הזאב הלבן של ג'ון. הגיע הזמן שהוא יופיע, וזאת בהחלט היתה דרך מוצלחת להחזיר אותו.

כן, זה ייגמר טוב לכל המעורבים. ברור.

וכמובן, סיימנו במעצר ספונטני של האח של המלכה, והאיש שבדיוק עיצוב אוכף שמאפשר לבן הנכה של קטלין לרכב. אין שום סיכוי שזה ייגמר רע. נכון?

בשבוע הבא: אקשן! כן, חרבות נשלפות, ולא רק בתחרות.

Vodpod videos no longer available.

12 תגובות על ״משחקי הכס פרק 4: Cripples, Bastards and Broken Things״

 1. חשבתי שפשוט הוציאו את הזאב הלבן מהסדרה. עכשיו פתאום נזכרים בו? איך מי שלא קרא את הספרים אמור בכלל להבין את הסצינה הזאת? פתאום מופיע שם איזה זאב אחד, שעד עכשיו אפילו לא הוזכר, ושוט אחד אחר כך הוא נעלם. WTF?

  1. הראו את ג'ון מוצא אותו. באותה הסצנה בה מצאו את שאר הזאבים. סצנה שעד עכשיו הובילה למספיק ארועים שהייתי מניח שאנשים יזכרו אותה.

   1. מתברר שלא, זאת לא הפעם הראשונה שאני שומעת אנשים שלא קראו את הספרים שואלים מי זה הזאב הזה ומאיפה הוא צץ פתאום. הסצנה של מציאת גורי הזאבים היתה בתחילת הפרק הראשון כשאנשים עוד נאבקו לזכור מי זה מי (וחלקנו כזכור לא הצלחנו להבדיל בין השחקנים של ג'ון ורוב) ככה שממש לא זוכרים שג'ון קיבל את הגור הלבן. אם הזאבים היו מופיעים באופן רציף עם הבעלים שלהם זה משהו אחר, אבל ככה זה לגמרי out of the blue.

 2. אני צופה בסדרה כל יום שני ונהנית לקרוא את הביקורות שלך (גם לדוקטור), אבל חייבת לציין שבתור אחת שלא קראה את הספרים ולא צופה בסדרה עם תרגום, הגעתי לשלב בו לא הבנתי כמעט שום דבר מהפוסט כי את רוב השמות אני עוד לא מכירה.
  אם אתה רוצה שגם אנשים עם בעיות זכרון כמוני יוכלו להמשיך לקרוא אותן כל שבוע, יעזור מאד אם כשאתה מדבר על דמות חדשה תזכיר במילה או שתיים מי היא או מה היא או איך היא נראית, שנוכל לקשר. 🙂

  1. רעות: אם לא עובד לך הלינק הבא, לכי לאתר של משחקי הכס ומצאי את הלינק לעמוד Cast & Crew, שם יש צילומים ושמות של כל הדמויות – שווה להחזיק את העמוד הזה פתוח במקביל לקריאה בקומנטרי של דידי:

   http://www.hbo.com/game-of-thrones/index.html#/game-of-thrones/cast-and-crew.html/eNrjcmbO0CzLTEnNd8xLzKksyUx2zs8rSa0oYc5nLlTPz0mBCQckpqf6JeamsjFyMjKySSeWluQX5CRW2pYUlQLFAFv-Fzg=

 3. הם שומרים את הזאבים האלה במין katanaspace ווסטרוסי? כי הם מופיעים כשצריך אותם ונעלמים כשלא, ובאמת הזאב הלבן, בהופעת בכורה כבוגר, מבליח לשוט אחד ורק העריכה מעוררת תחושה שהוא מופיע בסצנה יחד עם יוני שלג.

  אם לא הבדלנו פעם בין רוב ליוני, אז עכשיו אני לא מבדיל בין רוב לתיאון, כי לשניהם יש סצנה כמעט זהה של להיות אנטיפטיים כלפי תיריון בווינטרפל. תיאון הזה מקבל אפילו עוד חצי סצנה, כשהאיש של סטארק וחיים לאניסטר מריצים קטעים על המשפחה שלו. הטיפול בדמות הזו מזכיר לי את טרו בלאד, שגם שם מבליחות מיני דמויות עם היסטוריה אבל בלי פואנטה. אני לא מבין מה הוא משרת פה בעצם? בדרמה מרובת-דמויות שבנויה למדיום כמו ה"סמויה", דמויות כאלו מטופלות בצורה יותר רגישה, וגם אם לא ברור מה הם עושים בסיפור בשלב זה, בהרבה מקרים יש איזה פיי-אוף קטן או קצת פאתוס סביבם ברמת הפרק.

  אגב הסמויה, גרגור הורג את סר הו בעל הרעלה בטורניר במה שנראה לי כמו חיסול עד לפני שסטארק יגיע אליו, ופרשנותי החולנית משהו (קראתי עכשיו את "הקיסר-האל של חולית") היא שאנחנו עדים שם לאורגזמה הראשונה של אריה: החיתוך בין התקריב על פניה הנרגשות אך לא בהכרח מזועזעות של הפסיכופטית הקטנה, לבין התקריב על הדם המשפריץ מפיו של האביר היפה וסביב שבר הרומח המזדקר מגרונו, נראה לי סוגסטיבי ביותר. אני מאוכזב שאני לא מוצא איזכור לזה בספר (דפדפתי אבל לא התעמקתי).

  1. איך הגעת למסקנה שתיאון הוא לא דמות חשובה?
   אולי הוא דמות יותר חשובה ממה שאת חושבת..

 4. אוף! הסידרה הזו רק משתבחת והולכת, ואין לי הרבה מה להוסיף על מה שנאמר פה פרט לכך שהצפייה התלת שבועית בפרק (כן, סופי שבוע עמוסי וסטרוז יש לי) היא לא פחות מתענוג. גם העובדה שכל צפייה נוספת בפרק מגלה משהו חדש אומרת משהו על הסידרה. בינתיים לא מוחק מהיס מקס שלי וכבר מתכנן לעצמי מיני מרתון של כולה כשתסתיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s