משחקי הכס פרק 5: The Wolf and the Lion

השבוע החלטתי ללכת על סיכום אמיתי. כלומר, לא ממש כל מה שקרה, אבל מחשבות סצנהסצנה, שאני כותב בעודי צופה בפעם השניה. זה ניסוי. אין הבטחות שאשאר עם הפורמט הזה. אבל הפרקים נהיים דחוסים יותר, ומועיל גם לי לפרק אותם ככה.

בפרק הזה ויתרו הכותבים על שני אתרים מרכזיים החומה והיבשת המזרחית (אסוס, איפה שהטארגריינים נמצאים) כדי להתמקד בעיקר במה שקורה במעלה מלך, עם ביקורים קצרים בוינטרפל ועם קטלין וטיריון בדרך אל ובקן הנשרים. הוא בלט בכך שהוא הכיל מספר סצנות מפתח שלא היו בספר, בגלל שהדמויות שהופיעו בהן אינן דמויות POV בספר (הדמויות שיש להן פרקים שמסופרים מנקודת המבט בספר הראשון הן: נד, טיריון, אריה, ג'ון, סאנסה, בראן, דנריס). אבל בין אם הן הופיעו בספר ובין אם לאו, סדרה של שיחות עשו את הפרק.

הראשונה היתה השיחה של נד סטארק ובאריסטן סלמי, מפקד משמר המלך. מה למדנו שם? סלמי ונד נלחמו שניהם בקרב המכריע של המרד, הקרב על הקלשון. הם לא לחמו זה נגד זה, ונד חושב שסלמי היה הורג אותו. סלמי חושב שהוא צנוע מדי. ותכלס, אני עם סלמי. נד סטארק ובאריסטן סלמי הם שניים מהלוחמים הגדולים ביותר של העולם הזה. וניצחון בקרב הוא גם מזל. סלמי, כמו ג'יימי, היה אביר במשמר המלך כשאאריז רצח את אביו ואחיו של נד. אבל נד לא נוטר לו טינה.

לא מקשיב מספיק לבת שלו (תמונות: HBO)

בשיחה של נד עם רוברט השניים הם עדיין חברים ותיקים, שיכולים להתלוצץ יחדיו. מכיוון שהמפיקים החליטו לחתוך את הקרברב, הם העבירו את התוכנית של רוברט מרצון להשתתף בו לרצון להשתתף בקרבות הרומח. לא שינוי שמפריע לי. זה הפרק בו אנו מגלים, והשיחה הזאת היא הראשונה מבין השיחות בהן אנחנו מגלים זאת, שרוברט לא באמת אדיוט. הוא פשוט מאד מתוסכל מהמצב הנוכחי. הוא לא נהנה להיות מלך.

לוראס אכן מרמה, כמובן, כפי שאצבעון חשב. סאנסה, כרגיל, לא מבינה מה קורה ומה קרה. וזכינו לראות קצת יותר את גרגור קלגיין, ועוד בקרב נגד אחיו. המהלך של סאנדור בו התחמק מהחרב של גרגור בעודו כורע היה מבריק. וכמובן, למקרה שזה לא היה ברור לכם, הוא לא סר. והוא לא רגיל שמריעים לו.

ואז עברנו לטיריון וקטלין. וגילינו שקטלין לא מטומטמת לגמרי, מכיוון שההטעיה שלה בנוגע לאן היא מתכננת לרכב היתה מוצלחת. אבל טיריון צודק: איזה מין אדיוט שולח מתנקש עם הפגיון האישי שלו? ואז הפראים תקפו ולמדנו ששכיר החרב שהצטרף לקטלין (קוראים לו ברון) ממש טוב בחרב. וטיריון הציל את קטלין. גם סר רודריק (רודריק קאסל, דוד של ג'ורי,כפי שגיליתי עכשיו. חשבתי שהוא אבא שלו, משום מה) יודע להשתמש בחרב, למרות פאות הלחיים המגוכחות שלו.

יודע להשתמש בחרב

משם עלינו לביקור בוינטרפל, ולשיחה בין בראן ולואין המלומד. בראן כועס שאמא שלו עזבה, ואין לי ספק שהוא זוכר היטב את המילים של בית לאניסטר. הוא בטח זוכר את הסמל של בית טאלי, בהתחשב בכך שהוא משחק עם דג הסמל שלהם במשך כל השיחה. אייזק המפסטדרייט הצעיר עושה עבודה מצוינת.

באותו הביקור, זכינו לסקספוזיציה, כשרוז הזונה היחידה בוינטרפל עם שורות תסריט, מביאה אותנו לעוד סצנה שבה התסריטאים דואגים שתזכרו מי הוא תיאון גרייג'וי ומה ההיסטוריה המשפחתית שלו. זה יפה. בשלושת הפרקים הראשונים הוא היה סתם פרצוף מעצבן.

ואז חזרנו למעלה מלך, ולשיחה של נד וואריז. האם ואריז באמת חושב שהמלך בסכנה? ואם כן, למה הוא מספר את זה לנד? כי הוא בוטח בו? האם הוא צודק בנוגע לסר יו?

השאלות האלה משמעותיות במיוחד לאור השיחה שאריה שמעה זמן קצר לאחר מכן, שיחה בין ואריז ואיליריו (איליריו הוא המממן והשדכן של דנריס, למקרה שהחמצתם את זה). ואריז יודע שנד נמצא בדרך לפתרון התעלומה. ואריז ואיליריו לא רוצים מלחמה עכשיו, כי חאל דרוגו לא יעשה שום דבר עד שהבן שלו ימות. האם ואריז פועל נגד המלך? לצד הטארגריינים? השאלה הזאת הולכת להפוך לשאלה טובה עוד יותר עוד כמה סצנות.

מרמה

תמת "ואריז מדבר עם אנשים" ממשיכה בשיחה שלו עם אצבעון. או, אפשר לומר, הקרב שלו עם אצבעון. האם הם חברים? בדרכם. הם חברים, כמו ששני אבירים גדולים הם חברים. כלומר, הם סוג של חברים, אבל די ברור שכל אחד מהם היה רוצה את ההזדמנות לנצח את חברו. ולמושכי חוטים אין תחרויות פומביות כמו לאבירים. אבל הקרב שלהם נפסק באמצע כשרנלי מגיע.

סצנת "אריה נגד השומרים" היתה הפוגה קומית, והחלה את הבדיחה הרצה של אנשים שחושבים שהיא בן. אבל ההקלה היתה קצרה. כי זה הוביל ישירות לסצנה שבה נד לא התייחס ברצינות מספיקה לסיפור של אריה. הוא התייחס אליה יותר ברצינות מאשר בספר, אבל עדיין לא מספיק. וכמובן, השיחה שלהם לא הסתיימה בגלל הגעתו של יורן והידיעה על מעצרו של טיריון על ידי קטלין.

מה שמוביל אותנו חזרה לדרך מזרחה, ומשם לקן הנשרים, הבית המסורתי של משפחת ארין. זה המקום בו רוברט ונד גדלו ביחד כבני חסותו של ג'ון ארין. אבל לפני שהספקנו להיכנס לקן הנשרים, אנחנו מגיעים לארוע די חשוב: פגישת המועצה הקטנה שבה מוחלט על רציחתם של דנריס וויסריז, ושבה נד מתפטר. אני חייב לומר שעם כל חיבתי לדנריס, רוברט צודק. היא מהווה סכנה ישירה לממלכה ולשילטון שלו. פעולה עכשיו יכולה לחסוך חיים של אלפים בהמשך. נד היה במלחמה. למה זה לא ברור לו? כי הוא נעול על הכוכב המדריך האחד שלו: הכבוד שלו. יש הבדל משמעותי אחד בפגישה הזאת בין הספר לסדרה: במקור, באריסטן סלמי גם הוא איש כבוד הוא חלק מהמועצה, והוא מסכים עם נד. רוברט בהחלט מונע משנאה, זה נכון. אבל המסקנה שלו הגיונית. גילינו כאן גם שז'ורה מרגל בעבור ואריז, מה שלא מאד מפתיע לאור התגובה שלו למידע שדנריס בהריון. העמדה של ואריז מרתקת כאן. להזכירכם, לפני כמה דקות גילינו שהוא קושר קשרים עם המממן של דנריס. וכאן הוא מייעץ בתקיפות שאין ברירה אלא להרוג אותה. האם זה בגלל שהוא חושב שהוא לא יכול לשנות את הכיוון? ולמה הוא הביא בכלל את הדיווח של ז'ורההעמדה של נד מסוכנת שבעתיים לאור מה שקטלין עשתה. הוא בדרך לסכסוך ישיר עם הלאניסטרים, והוא מוותר על עמדת הכוח שלו. אבל נד הוא איש כבוד. מבחינתו, באמת אין ברירה אחרת. וכנראה גם אין ברירה אלא להצטרף לאצבעון כדי להמשיך את חקירת מותו של ג'ון ארין.

אחד עם כבוד, אחד שמושך בחוטים

אמרתי ג'ון ארין? היי, הנה חזרנו לבית משפחתו, ולסצנה המטרידה ביותר בפרק. בספר, כשרוברט ארין (בסדרה קוראים לו רובין, כדי למנוע בלבול. מספיק שיש את רוברט ורוב, כנראה) יונק מחזה אמו, הוא בן שבע, בערך? וזה מטריד מאד. כאן הוא בן עשר, כי כל הילדים מבוגרים יותר. וזה עוד יותר מטריד. זה גם מסוג הדברים שפשוט מטריד יותר לראות מאשר לקרוא. לייסה ארין היא אמא עוד יותר גרועה מסרסיי לאניסטר. הלב נשבר בשביל

קטלין כשהיא קולטת מה נהיה מאחותה. זאת האישה שהאזהרה שלה גרמה לנד וקטלין לחשוד בלאניסטרים מלכתחילה. לייסה מטורפת, ורובין מפונק ודפוק. ותאי הכלא שלהם נראים בדיוק כפי שדמיינתי.

ולאחר הסצנה הטורדנית בקן הנשרים, קיבלנו עוד סצנה שחדשה לסדרה. עוד לפני עליית הסדרה נאמר שמערכת היחסים בין רנלי ולוראס, עליה ידענו בעיקר מפי השמועה בספרים (כאמור, הם לא דמויות נקודת מבט, אז סצנות שבהן רק שניהם נמצאים לו מופיעות) תיחשף בסדרה יותר. ואכן, היא נחשפה לא מעט. וגם הם. הסצנה הזאת כללה את האזכור השני לאח האמצעי במשפחת באראתיאון: סטאניס. הוא, תיאורטית, חבר במועצה הקטנה. אבל

הוא מעדיף לבלות את זמנו בטירה שלו. לוראס, אולי שמתם לב, לא מת עליו ("אישיות של לובסטר"). על מי הוא עוד לא מת? על ג'ופרי. ועל הלאניסטרים. גילינו גם שלמשפחת טיירל יש הרבה כסף, אם כי פחות מאשר ללאניסטרים. לוראס רוצה שרנלי יהיה מלך. ותכלס? הנימוקים שלו טובים. קצת נאיביים, אולי, אבל טובים. מצד שני, הקטע שהוא דקר אותו? קצת בעייתי, לא?

לא כיף בקן הנשרים

 ואגב סצנות חדשות לחלוטין, הנה הגיעה הסצנה הטובה ביותר בפרק: רוברט וסרסיי, בשיחת נישואינו לאן. שני הצדדים מגלים בשיחה הזאת מציאותיות, ובגרות. הנימוקים של רוברט, הפעם, הגיוניים לחלוטין, והתרחיש שהוא מציג לפלישת טארגריין בראש צבא דותראקי הוא סביר. וגם ההערכה שלו למצב הממלכה. וזה השלב שבו אנחנו מגלים שהרשע המקורי בנישואין האלה הוא רוברט. פעם, היא אהבה אותו. או יכלה לאהוב אותו. אבל הוא מעולם לא הצליח להשתחרר מהאהבה שלו לליאנה סטארק. וכיום, מה שמתחזק את מערכת היחסים ביניהם הוא שנאה. הסצנה הזאת עוזרת להבין את רוברט יותר מכל סצנה בספר, בו אנו רואים אותו רק דרך עיניים של אחרים. וגם את סרסיי, אותה אנו רואים בעיקר דרך עיניים של אנשים ששונאים אותה. לא שהיא לא נותנת סיבות לשנוא אותה.

מהסצנה הזאת, חזרה לספר. ולהמשך החקירה של נד, שפוגש ממזרה של רוברט, שחורת שיער, ודומה מאד לאבא. הבעיה עם החקירה הזאת? היא הותירה את נד במעלה מלך. כשהוא כבר לא ימין המלך. וכשג'יימי לאניסטר מחפש את אחיו. ונד, מוכיח שוב שהוא איש כבוד, כשהוא לוקח אחריות על ההחלטה של קטלין לעצור את טיריון. זה לא נגמר טוב. ג'ורי מת, ונד נותר עם חנית ברגל. אבל רק לאחר שהוא מראה שהוא עדיין יודע להילחם. גם לג'יימי יש כבוד, בדרכו שלו. הוא בהחלט לא היה מרוצה מזה שאחד מאנשיו הכריע את הקרב עם כידון מאחור.

אשמח לדעת מה אתם חושבים, לא רק על הפרק, אלא גם על השינוי מפורמט "מחשבות על" הכללי לגרסה המפורטת יותר הזאת. זה עדיין לא תחליף לצפיה בפרק, כמובן. אני לא חושב שמישהו שלא צפה יבין מה אני רוצה ועל מה אני מדבר

9 תגובות על ״משחקי הכס פרק 5: The Wolf and the Lion״

 1. תודה!

  חאל דרוגו לא יעשה שום דבר עד שהבן שלו ימות

  – פליטת פה מספיילרת? נראה שהוא לא יעשה כלום עד שהבן שלו יוולד…

 2. לגבי רוברט/רובין: אני די בטוח שגם בספרים אמו (וסנסה/איליין) מכנות אותו רובין ככינוי חיבה (רובין זה סוג של ציפור).

  1. קרמזוב, וגילס. באמשלכם. אל תתווכחו עם מי שעבד על שלושת הספרים הראשונים, במצטבר, במשך איזה שנה מהחיים שלו.

   שם הדמות בספרים הוא רוברט. שם הדמות בסדרה הוא רובין. זה שינוי שנעשה *במוצהר* כדי למנוע בלבול עקב ריבוי הרוברטים. וכן, במקור הוא על שם רוברט באראתיאון. אבל לא כאן.

   כינוי החיבה שלו בספר הוא Sweetrobin, וגם זה מופיע לדעתי רק בספר השלישי. השם היחיד בו מכנים אותו בספר הראשון הוא רוברט.

 3. רובין זה שם חיבה לרוברט, בספר למיטב זכרוני אומרים בפירוש שגם הוא וגם רוב סטארק נקראים ככה בגלל המלך. כמו שכבר אמרתי בכמה מקומות, הסצנה בין רנלי ללוראס היא הפעם הראשונה שממש לא נחמד לי לראות שני גברים יפים ואינטימיים על מסך, כי העדפתי את זה מרומז. רוב הסצנות שמוסיפים עד עכשיו תרמו והיו טובות ומוצלחות. זו…פחות.

  ואני רצה יום אחד לקרוא ראיון עם הילד שמשחק את רוברט ארין, ולראות מה הוא (ואמא שלו האמיתית) חושבים על הסצנה ההיא. כי יש אלימות וסקס ודם, שזה צפוי, ויש חלחלה עמוקה, שזה מה שהיא היתה. סוג של פיכס שלא הגיעו אליו באף סדרת HBO אחרת שזכןרה לי. אולי אוז. אולי.

  פרק מעיק. אבל היו בו דברים טובים. ואני מחבבת את הפורמט החדש, למרות שגם הקודם היה סבבה.

 4. פרק משובח, שאכן החזיר לי את האמונה בסדרה. בעיקר תודה על ההשוואה בין הספרים לסדרה כי זו נקודת המבט שחסרה לי (כמישהי שלא קראה את הסדרה).
  נקודות חלחלה – הנקה, עין שנשלפת מהמקום, ראש כרות של סוס (!).

 5. הכבוד של ג'יימי כרוך בציבוריות של העניין. הוא לוחם מעולה, אבל הדבר המרכזי שכל המללכה זוכרת זה שדקר את המלך המשוגע בגב. לא משנה שהוא עשה בשבילם את העבודה המלוכלכת, ושכפי שאמר אין ממש יותר כבוד בלדקור בן אדם מקדימה; אפילו האנשים שרצו לחסל את המלך קצת בזים לו על זה. אז כשסוף סוף הוא זוכה בקרב הגון פנים אל פנים מול לוחם ידוע – בא חייל שלו ודוקר את היריב בנכלוליות ברגל. עצבים. הרי זה לא שהיתה לו בעיה של כבוד, נניח, לא יודעת, לדחוף ילד חסר ישע מהחלון או משהו.

 6. אפילו לי, בתור אחת שהסתגרה עם הספרים וחפרה כל מילה ומילה, כיף לקרוא את הסיכום, שבאמת מסדר את הראש.

  תודה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s