משחקי הכס פרק 7: You Win Or You Die

בפרקים הקודמים, נד סטארק היה "שוטה בעל כבוד". בפרק הזה, הוא עשה את אותו הדבר כפול מיליון. נפילתו של ימין המלך, היו עימנו.

אוה, שלום לך, טייווין לאניסטר. ג'יימי קולע היישר במטרה כשהוא אומר על נד "איש אמיץ, שיפוט נורא". טייווין מבלה את הסצנה בהוצאת המעיים והורדת העור מצבי מת. זה קצת ישיר מדי, האריה שמוריד את השיירים מהצבי (למי שלא זוכר, צבי הוא הסמל של בית באראתיאון), אבל זה עובד.

נד! מה אתה עושה?! (תמונות: HBO)

הלאניסטרים לא יודעים שטיריון כבר שחרר את עצמו, וטייווין שולח את ג'יימי עם 30 אלף איש אל "בית הילדות" של קטלין, כלומר, אל משפחת טאלי. אנחנו למדים בסצנה הזאת לא מעט על שני הנוכחים בה. ג'יימי הוא – בדרכו הספציפית מאד – איש כבוד. ואני חושב שטייווין צודק כשהוא אומר שמה שהוא רוצה שיחשבו עליו הוא שלא אכפת לו מה יחשבו עליו. ג'יימי הוא אדם שכל חייו הוכתמו בגלל מעשה אחד – הריגת אאריז – שאם כמעט כל אדם אחר היה עושה, הוא היה נחשב לגיבור. אבל בגלל שהוא היה חבר במשמר המלך, זה כתם. טייווין הוא איש משפחה, אם פסיכופט יכול להיות איש משפחה. הוא לא איש משפחה במובן של "הוא אוהב את בני משפחתו". בני המשפחה, מבחינתו, הם רק פיונים בתמונה הגדולה, שהיא תפארת בית לאניסטר. שווה לזכור: טייווין כבר שלט בממלכה פעם, במידה רבה. הוא היה הימין של אאריז המטורף במשך 20 שנה.

ועכשיו, נד סטארק. נגיד שאתם יודעים את האמת שבגללה האיש השני הכי חזק בממלכה מת. מה הייתם עושים? הרשו לי לנחש מה לא הייתם עושים: לא הייתם מזמנים פגישה עם האדם שאתם חושבים שאחראי למוות שלו ומספרים לו. אבל זה בדיוק מה שנד עושה. כי הוא איש כבוד. הוא רוצה לתת לסרסיי הזדמנות לברוח. הוא חושב שהוא עושה את הדבר הנדיב והמכובד. סרסיי לא מנסה להכחיש, והולכת היישר לתירוץ שהיא מספרת לעצמה: אם הטארגריינים עשו את זה, למה לא אנחנו?

דאני יוצאת לטיול בשוק

ושוב, אנו חוזרים לריקבון שנמצא בבסיס הנישואין של רוברט וסרסיי: ליאנה סטארק, האשה שהיתה המפתח למרד של רוברט ונד.

ייאמר לזכותה של סרסיי שהיא מזהירה את נד, בדיוק כפי שהוא מזהיר אותה. אבל היא יודעת שהוא לא יקשיב, והוא באמת חושב שיש סיכוי שהיא תברח. וסרסיי מזכירה שהיתה לנד הזדמנות להיות מלך. מה שלא באמת מדויק. כלומר, הוא כן היה הראשון מהכוחות שכבשו את העיר שנכנס לחדר הכס, אבל רוברט היה מנהיג המרד. וזה לא נאמר בסדרה, אבל לרוברט יש יותר ממפגש אחד עם הטארגריינים בשושלת שלו. סבתו היתה דודה של אאריז.

ומשיחה של איש כבוד עם מלכה, אנחנו עוברים לסקספוזיציה. תשמעו, אני חייב לומר שיחסית לדמות שהמפיקים המציאו לפיילוט, רוז שורדת יותר זמן מכפי שניתן היה לצפות. כאן, התפקיד העיקרי שלה הוא להקשיב לאצבעון, שיוצא מנקודת ההנחה שהוא יכול לחשוף את המחשבות שלו בפני זונות. וכי צריך להראות עירום, אחרת אנשים ישכחו שהם צופים ב-HBO. השורה התחתונה? אצבעון רוצה לזיין את כולם ולזכות בהכל. רוב הזמן, אני מאד אוהב את הסצנות ה"חדשות", שלא הופיעו בספרים. זאת? קצת פחות, למרות העירום הכיפי.

ובינתיים, בוינטרפל, אנו לומדים להכיר קצת את אושה (וכן, אם השחקנית מוכרת לכם, זה בגלל שהיא משחקת את טונקס בסרטי הארי פוטר), הפראית שנשבתה בשבוע שעבר. היא מגניבה. תיאון גרייג'וי הוא שמוק. לואין המלומד הוא כלי. אבל כמו כולם, הוא מתקשה להאמין בכך שהמהלכים הלבנים חזרו. אנחנו יודעים שהם חזרו, כמובן. ראינו את זה בפרק הראשון. אושה היתה מבוגרת יותר בספר, אבל האודישן של נטליה טנה פשוט היה טוב מכדי שיכלו לוותר עליה.

על החומה, סאם וג'ון. וסוס בלי רוכב. הסוס של בנג'ן סטארק. תקיעה אחת בקרן לסייר חוזר. שתיים לפראים. מה שלוש? ואיפה בנג'ן?

יש כבוד בלהיות סוכן?

וחזרה למעלה מלך. או אולי, נפילת מלך? כי הציד לא נגמר כל כך טוב. רוברט גוסס. ומצטער שהוא לא בילה יותר זמן עם ג'ופרי. זה לא משהו שהרבה אנשים אומרים. אין לרוברט אשליות בנוגע לגורל שלו. כשרוברט מגרש את כולם חוץ מנד, סרסיי חוששת שנד יספר לו את הסוד. אבל, כמובן, נד לא רוצה לפגוע בחבר הטוב ביותר שלו. לא כשהוא גוסס. נד הוא איש כבוד. איש עם כוונות טובות. ואז נד עושה את הדבר הערמומי הראשון שהוא עשה בחייו. כשרוברט ממנה אותו לעוצר ומגן הממלכה, הוא מחליף את השם "ג'ופרי" בצוואה ל"היורש שלי". רוברט מבטל את ההתנקשות בדאני. רוברט רוצה שנד יעזור לג'ופרי להיות טוב ממנו. זאת… הולכת להיות בעיה.

סלמי חושב שהוא הכזיב את רוברט. רוברט היה שיכור. מי נתן לו כל כך הרבה יין? לאנסל לאניסטר. אותו לאנסל שרוברט התעלל בו בכל סצנה בה שניהם הופיעו, וכנראה גם בכל זמן אחר בו הם היו ביחד. אה, וההתנקשות בדאני? מאוחר מדי. ואריז חושב שהיא כבר מתה…

…אבל היא לא מתה. היא מדברת עם בעלה, שלא לגמרי מאמין שיש משהו מעבר לים. הדותראקית שלה ממש טובה, חוץ מטעות אחת. והעובדה שאין מילה ל"כס" בדותראקית. בכל מקרה, הוא לא מעוניין לחצות את הים.

אבל אז היא יוצאת לטיול בשוק. טיול שבו ז'ורה – שלא מאמין בדרקונים – מקבל את החנינה שלו. ואז מציל את דאני ממוכר יין שעמד לתת לה יין מורעל. האם זה אומר שהוא לא חוזר הביתה? האם זה אומר שווייסריז צדק כשטען שהוא מאוהב בה? דאני קולטת מהר מ-א-ד מה קורה. השוט של ראחארו שוב מוכיח את עצמו כאמצעי לעצירת אנשים שרוצים לפגוע בדאני.

למה לא לקחת את החנינה שלך וחזרת הביתה?

ומז'ורה מורמונט, אנחנו עוברים לאבא שלו, ג'אור, הלורד המפקד של משמר הלילה, שנואם בפני החניכים שעומדים להישבע. המסר של הנאום: לא משנה מאיפה באתם, עכשיו אתם כאן. ואתם משרתים רק את הממלכה. סאם חושב שג'ון יהיה סייר. ג'ון רוצה למצוא את בנג'ן. ג'ון, בשלב הזה, טוען שיש כבוד בלהיות סוכן, כפי ששניהם יודעים שסאם יהיה.

סאם רוצה להישבע לאלים הישנים עם ג'ון. גם כי הוא חבר טוב, וגם כי השבעה בחיים לא עזרו לו. אנחנו למדים שיש שלוש קבוצות מרכזיות במשמר הלילה: הסיירים, הבונים והסוכנים. הסיירים הם הקרביים. הסוכנים הם הג'ובניקים. הבונים הם… אזרחים עובדי צה"ל? וגם יש טבחים, למרות שאני חושב שטכנית הם שייכים לסוכנים. וג'ון נשלח לסוכנים. הוא המום. כולם המומים. זוכרים שהוא האמין שיש כבוד בלהיות סוכן לפני ארבע דקות? עבר לו.

סאם מקבל את הג'וב המתאים לו ביותר, כעוזר של אאימון המלומד. וג'ון ממונה כסוכן האישי של מורמונט. קשה לו עם זה. אבל למרבה מזלו, עכשיו שטיריון הלך, סאם החליף אותו בתור מוח העזר שלו. סאם מסביר לו מה זה אומר, להיות הסוכן האישי של המפקד: אתה שם, איתו, כל הזמן. נושא הכלים שלו בקרב. ג'ון תמיד רצה להיות סייר. סאם תמיד רצה להיות קוסם. וכן, אנשים שמתלוננים שאין מספיק פנטסיה בסדרה, זה אומר שיש קוסמים. לא… הרבה קוסמים, כן? אבל קוסמים. אנשים שיכולים לבצע מעשי קסם.

היי, ג'ון. הבאתי לך משהו!

ועכשיו: הצעה. רנלי בא לנד עם רעיון: אני אתן לך חיילים, נעצור את ג'ופרי, נשים אותי כמלך. אבל נד רוצה את סטאניס. כי סטאניס הוא היורש החוקי, ולא משנה שהוא א. לא כאן וב. מישהו שאף אחד לא מחבב. וכמובן, הוא רואה בג'ופרי "ילד מבוהל" שהוא לא רוצה לגרור מהמיטה. הו, נד. אתה אדיוט.

ועכשיו הוא שולח מכתב לסטאניס. ניחוש בנוגע לתוכן: "סטאניס היקר, אני רוצה שתהיה מלך, כי ג'ופרי הוא ממזר. באהבה, נד". והנה בא אצבעון, וגם לו יש רעיון – רעיון שעובד טוב בערך כמו הרעיון של רנלי: נשים את ג'ופרי על הכס, ונשלוט בו עם הידיעה שהוא ממזר. יעשה בעיות, נעיף אותו ונשים את רנלי על הכס. וזה השלב שבו השקרים של אצבעון קצת מסתבכים זה בזה: השקר על הפגיון ובראן מונע מנד לשקול את הרעיון הנוכחי, שיכול לתת לו הרבה מאד כוח. אצבעון מעמת את נד עם הצביעות שלו: הוא רוצה שאצבעון ישחד בשבילו את זהובי הגלימות, משמר העיר, אבל קשה לו לומר את זה.

מה הבאת לי, אוב?

ואנו שבים לחומה, היכן שג'ון, סאם ואוב הולכים להישבע. טוב, ג'ון וסאם הולכים להישבע. אוב הולך לחפש – ולמצוא – ידיים של אנשים מתים. נוסח השבועה (זה תרגום שלי עכשיו, כי אין לי כוח לחפש את זה בספר): "שמעו את מילותי, והיו עדים לשבועתי: הלילה יורד וכעת משמרתי מתחילה. היא לא תסתיים עד מותי. לא אקח רעיה. לא אחזיק באדמות. לא אוליד ילדים. לא אחבוש כתרים ולא אזכה בתהילה. אחיה ואמות על עמדתי. אני החרב באפלה. אני הצופה על החומות. אני המגן ששומר על ממלכות האדם. אני מקדיש את חיי ואת כבודי למשמר הלילה. הלילה, ובכל הלילות הבאים".

בואיס דותראק, דאני חושבת שרוברט עדיין רוצה שהוא ימות. היא טועה פעמיים. הוא כבר לא רוצה את זה, והוא הולך למות עוד רגע. דרוגו לא מגיב טוב לניסיון לרצוח את דאני. הוא מבטיח לחצות את הים, להרוג את כל הגברים ולאנוס את הנשים. תגובת דאני: נו, זה לא בדיוק מה שרציתי, אבל זה די קרוב. וכך, החשש מדאני והתינוק שלה הופך לנבואה שמגשימה את עצמה.

וכאמור, אין כל כך סיבה לחשוש מרוברט. הוא מת. וכך נד הולך לפגוש את סרסיי כשהוא חושב שמשמר העיר איתו. רנלי, קצת חכם ממנו, ברח מהעיר. נד והשומרים שלו נכנסים לחדר הכס, היכן שאנו "זוכים" לראות את ג'ופרי יושב על הכס. אבל לא לפני שמפקד משמר העיר משקר לו ואומר שהמשמר עומד מאחוריו. כלומר, הוא לא משקר. כשאתה עומד מאחורי מישהו, זה מיקום מושלם כדי לתקוע לו סכין בגב.

הסצנה הזאת היא מיצג הנאיביות (כלומר, בווסטרוס, טיפשות) הגדול ביותר של נד. הוא חושב שהפקודה של רוברט תעזור לו. סלמי נותן אותה לסרסיי. שקורעת אותה. יופי נד. הוא מסרב להצעה שיישבע נאמנות וילך הביתה. נד עדיין מנסה להיות נדיב. "אל תפגעו בסלמי" "אני לא רוצה שפיכות דמים". ואז משמר העיר טובח באנשים שלו. ואצבעון מצמיד סכין לצוואר שלו, מחייך ואומר: "הזהרתי אותך לא לבטוח בי".

נד! אל תיכנס לשם!

אלים שבשמיים, נד סטארק. כמה טיפש בנאדם יכול להיות? כל הכוונות הטובות שבעולם וכל הכבוד שבעולם, ומה התוצאה? שומרים מתים וסכין על הצוואר. האם השתלשלות הארועים הזאת תלמד אותו משהו? נראה בפרקים הבאים. נותרו עוד שלושה. הנה פרומו לפרק הבא.

8 תגובות על ״משחקי הכס פרק 7: You Win Or You Die״

  1. לגמרי ציפיתי שדרוגו יכריז שהוא עומד למחוץ את אויביו, לראות אותם נסים מלפניו ולשמוע את היללות של נשותיהם. סצינה חזקה ביותר.

  2. הפרקים אכן הולכים ומשתפרים. לצערי גם בפרק הנוכחי הפסדתי בהתערבות מול עצמי ("נד ימות בתוך עשר דקות… לא… עשרים… עד סוף הפרק… שיט").
    והשאלה החשובה היא – האם היד הזו קשורה ליד שיש לקפטן ג'ק בצנצנת?

  3. טייווין לניסטר הוא מין גרסת בלהות של האמא הפולניה. כל הזמן ציפיתי שהוא ישאל את ג'יימי למה הוא לא מתחתן ומביא לו נכדים (כי עם כל הכבוד לזה שג'ופרי הוא לניסטר משני הצדדים וגם מועמד למלוכה, לא קוראים לו לניסטר). בסוף הוא רק רמז בכיוון.

    קצת לא ברור לי איך ג'יימי לניסטר כל כך צעיר מרוברט ונד סטארק. הוא הרי היה כבר במשמר המלך בזמן המרד.

    1. אם אני זוכר נכון מהספרים, ג'יימי היה החבר הצעיר ביותר במשמר המלך מאז ומעולם.

  4. עוד סצנה קטנה בוינטרפול, שם שוב מוזכרים "הולכי הלילה" המיסתוריים והמפחידים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s