הדוקטור והבת של איימי – A Good Man Goes To War (מגה ספוילרים)

אני הולך לסקור את הפרק הזה כפי שסקרתי את פרקי משחכ"ס האחרונים: בפירוט. למעשה, זה יצא הרבה יותר מפורט. אולי בגלל שבניגוד למשחכ"ס, הכל חדש לי. לא יודע. חשתי צורך לצטט הרבה יותר.

בפרקים הקודמים: הילדה הקטנה, מי היא? האישה שבקיר. איימי עומדת ללדת. איימי היא בשר.  איימי יולדת.

יולדת את מלודי פונד. הלוואי שהייתי יכול לומר לכם שכבר בשלב הזה פיענחתי את החידה. סטיבן מופאט אוהב לגרום לנו לחשוב שאיימי מדברת על הדוקטור כשהיא מדברת על רורי.

רורי מפחיד סייברמן (תמונות: BBC)

רורי, שפעם נראה כמו דמות כל כך שולית. כמו סוג של מיקי. הוא הגבר שאף פעם לא יעצור, שתמיד יגיע. הוא הגבר שהוא האחרון מסוגו (נגיד. תכלס, הוא היחיד מסוגו). הוא זה שנראה צעיר אבל חי מאות על מאות שנים (בתור פלסטיק).

רורי, שמפחיד סייברמן למוות. בעזרת הדוקטור. רורי, שרק מגדר ונטייה מינית מונעים ממני להיות מאוהב בו.

הכירו את זוג הנחתים האנגליקנים. לאחר מהם יש כל מיני סיפורים על הדוקטור. ואנחנו רואים לראשונה את לורנה באקט, המליח האדום. הדמות שנועדה לעשות שני דברים: לרקום, ולשכנע אותנו שהיא ריבר סונג.

הנחתים מתאמנים בזיהוי הנייר המחשבתי של הדוקטור. לא כך כך הולך להם.

וחזרה לזוג הנחתים, ולורנה, שמספרת להם שהנזירים מאמינים שספק נמצא בראש, ואמונה בלב. למה אין להם שמות? כי הם הנחתים האנגליקנים העליזים הנשואים שאחד מהם רזה והשני שמן (יותר נמוך משמן, לדעתי). והם קצת סימפטיים מכדי להיות חיילי רשע.

הנמוך הולך לתדריך המרה, ולורנה מספקת את הרמז הראשון והמשמעותי ביותר לכך שהיא ריבר: היא פגשה את הדוקטור כשהיא היתה ילדה. ממש כמו ריבר. אגב, אני חושב שהמפגש שלה עם הדוקטור – שבו הוא אמר לה לברוח – נמצא בעתיד שלו. אסביר בהמשך למה.

התדריך גורם לנחת הנמוך לאבד את הראש. באסה. הגיע, נתן קצת אקספוזיציה, הפך לנזיר.

אתם קולטים שאין באתר ה-BBC תמונה של וסטרה? גזענות נגד סילוריאניים!

ועכשיו לשתי הדמויות שזקוקות נואשות לספין אוף: מדאם וסטרה וג'ני. אחת סילוריאנית, השניה אנושית. הן גרות באנגליה הויקטוריאנית ווסטרה פותרת פשעים בכך שהיא אוכלת את הרשעים (האחרון היה ג'ק המרטש. או המרוטש, אחרי שוסטרה סיימה איתו). יש להן חרבות, והן יודעות להשתמש בהן. והן זוג. וציינתי כבר שאני רוצה סדרה שלהן? הערת אגב, את וסטרה משחקת נב מקינטוש, ששיחקה את האחיות אלאיה ורסטאק בפעם האחרונה שנתקלנו בסילוריאנים. זה לא רק נדמה לכם שכל הסילוריאנים דומים.

2000 ומשהו שנה קדימה, הדוקטור מגייס סונטארי בשם קומנדר סטראקס, שנאלץ לשמש כאח רחמן ככפרה על משהו שהוא עשה שהדוקטור היה מעורב בו. את סטראקס משחק דן סטארקי, ששיחק סונטארי כלשהו בכל הפעמים האחרונות בהן היה כזה בתוכנית.

ריבר חוזרת לכלא לאחר שבילתה יום הולדת מענג עם הדוקטור. סטיבי וונדר שר להם בלונדון ב-1814 בעודם מחליקים על התמזה. היא לא מוכנה לבוא עם רורי. כי בקו הזמן הנוכחי שלה, היא כבר היתה שם. זה בעבר שלה. ואז היא קצת מגזימה, כשהיא אומרת שהדוקטור יעלה גבוה יותר מאי פעם ואז ייפול כל כך נמוך. זה המשפט הבעייתי ביותר בפרק, לטעמי. אני פשוט לא חושב שמה שקורה אחר כך מצדיק את האמירה הזאת, אפילו אם מתייחסים אליה בפריזמה של מלודי פונד. היא "לא תוכל להיות איתו עד הסוף", מה שרק חיזק את תיאוריית לורנה באקט, כי הם נפגשים רק בסוף.

תמונה שלה עם דוריום כן. תמונה עם בת הזוג שלה לא? גרררר.

את דוריום מאלדובר פגשנו כשהוא מכר כפפת מסע בזמן לריבר. אין לנו מושג מה הוא חייב לדוקטור. בשלב הראשון, הוא בעיקר כאן כדי להפחיד את קובריאן ומאנטון. אבל אחרי שהוא מסיים לספר להם כמה מבאס להיות בעל חובו של הדוקטור, הוא מגויס.

בבסיס, מאנטון משקר לחיילים שלו. הדוקטור הוא לא שד או אל או גובלין או רוח, אבל הוא בהחלט תכסיסן. והוא לא אדם. הוא אדון זמן.

לורנה, בינתיים, הולכת למסור לאיימי את מה שהיא רקמה. עלה תפילות, עם השם של הבת שלה. בשפה שלה, שפת יערות הגאמה.

איימי לא במצב רוח לשמוע אותה. "אני יכולה לשאול את הנשק שלך?" "למה?" "כי יש לי תחושה שתמשיכי לדבר". לורנה עושה רושם ברור של נערה שמאוהבת בדוקטור.

מאנטון ממשיך לבלבל בשכל, וחושף איך נראים הנזירים בלי הברדס. הם נראים… נו… חסרי ראש. חוץ מהשלישי, שנראה כמו הדוקטור.

לורנה נראית מאוהבת. שוב. ואז ג'ני ווסטרה משתלטות על עמדת הבקרה. ומכבות את האור. הדוקטור נעלם, והבהלה גורמת לסכסוך פנימי בקרב החיילים והנזירים. וג'ני ווסטרה… ספינאוף!

יש דרך שבה היא יכולה להיות מרשעת יותר סטריאוטיפית?

מאנטון נפרק מנשקו כדי להראות שהוא לא שוטה. זאת דרך ממש טפשית להראות את זה, כשאתה מוקף בסילוריאנים חמושים. וג'ודון וכמה סונטאריים. הטייסים של צ'רצ'יל מורידים את מערך התקשורת.

קובריאן רוצה את התינוקת. ואז אומרת "הדוקטור חייב לחשוב שהוא מנצח עד שהמלכודת תיסגר". רורי תופס אותה, והפיראטים מהפרק המאעפןו של הפיראטים כבשו את הספינה שלה. זה עדיין לא מצדיק את הפרק שלהם. שהיה מאעפן.

הדוקטור רוצה שיקראו למאנטון "קולונל תברחו". הוא טוען שזה שהוא כועס זה חדש. שוין. טננט ואקלסטון כעסו. אני די בטוח שגם סמית' כעס. "הכעס של אדם טוב אינו בעיה", אומרת קובריאן. "לאנשים טובים יש כללים רבים מדי".

"אנשים טובים לא זקוקים לכללים", משיב הדוקטור. "היום הוא לא היום לגלות מדוע יש לי כללים כה רבים".

ואז רורי ואיימי נפגשים שוב. וזה מקסים. והוא מביא איתו את מלודי, ולומד איך קוראים לה. ומבטיח שאף פעם לא ייקחו אותה, מה ש… נו… לא מאד מדויק. כי הם לקחו אותה כבר. ורורי רצה להיות מגניב. הוא מגניב.

הדוקטור יודע את שפת התינוקות. כמובן שהוא יודע את שפת התינוקות. ווסטרה חושבת שהדוקטור מעולם לא הגיע גבוה יותר, לאחר שכבש את האסטרואיד בלי שתישפך טיפת דם. רורי זוכר מה ריבר אמרה, ונלחץ מאד.

התינוקת בוכה. רוב בני הברית של הדוקטור עזבו. והדוקטור מביא מיטת תינוק. זאת המיטה שלו. שואלים אותו האם יש לו ילדים. והוא אומר שלא. שואלים אותו האם אי פעם היו לו ילדים, והוא לא עונה. אנחנו יודעים לפחות על בת אחת, למרות שהיא יותר שכפול מבת.

הדוקטור שמח

הדוקטור אומר שכנראה החליפו את איימי קצת לפני תחילת העונה (טוב, הוא לא אומר "העונה", הוא אומר "אמריקה"). ואז כשמבקשים ממנו לומר משהו על התינוקת הוא אומר It's Mine, בעוד ניסיון של מופאט לבלבל אותנו. הוא מדבר על המיטה.

ועכשיו העלילה מתפצלת. בחדר אחד יש את לורנה, סטראקס, איימי, רורי וג'ני. בחדר השני את הדוקטור, דוריום ווסטרה. וסטרה נוזפת בדוקטור על זה שהוא כעס, ואומרת שזה המרחק הקרוב ביותר לטעות. אני חשבתי שהוא מגיע מכעס, ומוביל לשנאה ומשם לסבל. אבל באמת שלא כדאי להקשיב ליודה. היא גם מספקת את סיפור הרקע שלה (מצוין, זה חוסך לנו אקספוזיציה בפיילוט של הספינאוף) – הוא מצא אותה מנסה לנקום את מותן של אחיותיה הסילוריאניות. ואז היא שואלת את שאלת המפתח, שאלת השאלות, ה-שאלה: האם מלודי אנושית?

הדוקטור משוכנע שהיא אנושית. אבל מסתבר שהיא אנושית פלוס. פלוס אדון זמן.

במקביל, לורנה חשבה שהדרך היחידה לפגוש את הדוקטור היא להילחם נגדו, כי "למה עוד יקראו לו הדוקטור"? והאורות כבים.

ואז אנחנו מגלים שאדוני זמן נהייו מה שהם עקב חשיפה ממושכת למטריקס הזמן. וסטרה המצוינת שואלת "האם היא יכולה לעבור התחדשות"? היי, אני יכול לענות על זה! כן! (לא, בשלב הזה אין לי שום ספק שזאת הילדה מפרקי פתיחת העונה) ואז הדוקטור קולט מתי איימי ורורי עשו את מלודי (אנחנו מכנים אותה מלודי בשלב הזה): בליל הכלולות שלהם. בטארדיס. על מיטת קומותיים, למרות שזה לא מוזכר.  מסתבר שבמהלך ההריון, הקנונייה עבדה קשה כדי להפוך את העוברה של איימי לגבירת זמן. הדוקטור לא מבין למה שאדון זמן יהיה נשק. היי, סופה מתקרבת, תעיף מבט בעצמך פעם, בסדר? ושני הסיידקיקים קולטים שהיה קל מדי לכבוש את הבסיס ומצטרפים אל האחרים.

חרב ואקדח. האחים הרחמניים המסוכנים ביקום

ועכשיו, פלאש בק. למקרה שמישהו תהה האם יש איזשהו סיכוי שאני טועה בנוגע לילדה מפרקי פתיחת העונה. אנושית, אבל חזקה מאד.

ואז קובריאן באה כדי להיות מרשעת סטריאוטיפית ולספר מה התוכנית שלה, כי היא ברחה כבר. מלודי מייצגת תקווה במלחמה האינסופית והמרה נגד הדוקטור. מלחמה שהוא לא היה מודע לה, אבל שהוא כבר לחם בשלב מתקדם יותר שלה, כשהעיף את השתיקה מכדור הארץ.

בזמן שהדוקטור מדבר, הנזירים מחסלים סילוריאנים, והטארדיס חסומה. לורנה די מרוצה מזה שיצא שהיא צודקת. בשלב הזה חיפשתי סימנים לכך שהיא ממש טובה ביריות. איימי רוצה שרורי ייתן לאחרים למות קודם. כן, בטח.  "את כל כך סקוטית", היא התשובה שלו.

אני חייב לומר, כל חולשה של הפרק הזה (כמו העובדה שבקושי יש לו עלילה), מתבטלת בעיני לאור הדיאלוגים של ג'ני ווסטרה. ספין. אוף. דוריום, בינתיים, טוען שהוא חבר של הנזירים, ושהם מכירים אותו ולכן לא יהיה צורך להילחם. זה לא עובד. אבל בינתיים, לורנה מביאה לכולם נשק. לרורי יש אקדח פלזמה וחרב. רורי איז אוסום.

"הילדה היא לא נשק", אומר הדוקטור. "היא יכולה. היא תהיה", אומרת קובריאן. "אבל כבר איבדתם אותה ואני נשבע שלעולם לא אתן לכם להתקרב אליה". התשובה של המכשפה הרעה: "הו, דוקטור. היה עונג לשטות בך פעם אחת. לשטות בך פעמיים באותה הדרך, זאת זכות". וזה הרגע בו הדוקטור מבין שמלודי היא בשר. אני תוהה, אבל, למה הוא התכוון כשאמר "איבדתם אותה". כי הוא יודע שהיא היתה בחזקתם בשלב מאוחר יותר. כשהיא היתה גדולה יותר, והם איבדו אותה *אז*.

בינתיים, קרב. וחלון נפתח מול התינוקת שרואה את קובריאן. וריבר נותנת קריינות: "שדים בורחים כשאדם טוב יוצא למלחמה. לילה ירד ויכסה את השמש כשאדם טוב יוצא למלחמה. חברות מתה ואהבת אמת משקרת. הלילה ירד והאפלה תעלה. כשאדם טוב יוצא למלחמה. שדים בורחים, אבל ספרו את העלות. ניצחון בקרב, אבל הילדה אובדת"

איימי המומה. זה די מובן

הבעיה בקריינות שהיא קצת מסיחה את הדעת מהאקשן. ג'ני, ווסטרה ורורי מככבים. סטראקס מותקף מאחור. לורנה חוטפת מפץ אנרגיה בחזה. אבל בטח אפשר להתאושש מזה, לא?

ואז התינוקת נמסה לשרידי בשר בזמן שהדוקטור מנסה לספר לה שהתינוקת לא אמיתית. אבל הדוקטור מגיע מאוחר מדי. הקרב כבר נגמר, נערך בזמן שהוא ניהל שיחה. רורי… לא מרוצה מהדוקטור כרגע.

סטראקס מגלה שלמות בקרב זה פחות כיף ממה שהוא קיווה. רורי אומר לו לוותר. סטראקס חושב שהיו לו חיים טובים. אחרי הכל, הוא כמעט בן 12. זה… די מטריד. רורי אומר לו שהוא יתאושש מהר, כי הוא לוחם. "רורי, אני אח רחמן", אומר סטראקס, ומת לפני שרורי מספיק לומר לו שגם הוא.

איימי… לא רוצה חיבוק מהדוקטור. למרות שהיא יודעת שזה לא באשמתו, היא בבירור מאשימה אותו. ומישהו רוצה לדבר איתו. לורנה. נו, אמרתי לעצמי, קצת צפוי, אבל נחיה עם זה. הנה, בסוף, החשיפה. הוא מבטיח לה שהוא זוכר שפגש אותה ביערות הגאמה. והוא זוכר, כי הוא אומר "רצנו, את ואני" (או ברחנו. זה עובד בכל מקרה), וזה גם מה שהיא זכרה. ואז… היא מתה. "מי היא היתה?" שואל הדוקטור, בעוד אני מסתכל בנגן לבדוק כמה זמן נשאר לפרק ותוהה האם היא תחזור לחיים. "אני לא יודעת", אומרת וסטרה, "אבל היא היתה אמיצה מאד".

"אז מה עכשיו?" שואלת וסטרה. "הם כמעט בוודאות לקחו אותה לכדור הארץ, גידלו אותה בסביבה הנכונה" (למה? אגב? למה לכדור הארץ?). הדוקטור יודע שזה מה שקרה, ואומר שמאוחר מדי. "אתה מוותר? אתה אף פעם לא מוותר?" "את לא מצטערת לפעמים שכן?"

ואז… ברק. וריבר מאדרפאקינג סונג. הדוקטור כועס. "איפה היית, לעזאזל. הגעתי בכל פעם שביקשת. איפה היית?"

"לא יכולתי למנוע את זה".

זכיתם בבת מגניבה!

"יכולת לנסות!"

ואז היא מאשימה אותו שהוא לא ניסה. ומבטיחה לאיימי שהיא תהיה בסדר. ומאשימה אותו שכל מה שקרה, קרה באשמתו. כי הוא גורם להם לפחד כל כך. "כשהתחלת, לפני שנים כה רבות, הפלגת לראות את היקום, האם חשבת שתהפוך לזה? לאיש שיכול לגרום לצבא להסתובב באזכור שמו? דוקטור? המילה למרפא ואיש חכם ברחבי היקום. אנחנו מקבלים את המילה הזאת ממך, אתה יודע. אבל אם תמשיך כפי שאתה, מה עשויה משמעות המילה להפוך להיות? לאנשי יערות הגאמה, פירוש המילה דוקטור הוא לוחם דגול" (מה שמסביר למה לורנה חשבה שהוא לוחם) "כמה רחוק הגעת. ועכשיו הם לקחו ילדה… ילדתם של החברים הטובים ביותר שלך… והם יהפכו אותה לנשק כדי להפיל אותך. וכל זה, אהובי, מפחד ממך". זה חתיכת נאום גינוי, והדוקטור כועס, מה שמביא אותו לשאלה הרגילה שלו לריבר: "מי את?"

מה שמחזיר אותה למצב הרוח העולץ הרגיל שלה. כי היא לא ראתה את מיטת התינוקות שלו הרבה מאד זמן. עוד מעט נגלה כמה. "לא, תספרי לי מי את". "אני מספרת לך. אתה לא יודע לקרוא?" והוא מתבונן בעריסה, ומבין. והכעס, העצב… נעלמים. הוא מאושר כמו ילד קטן. כי הוא מבין. ובמצב הרוח החדש, הוא נפרד מהבנות (שאיתן ייפגש, בעזרת כל האלים, בפרק הראשון של הספינאוף), מבטיח לרורי ואיימי שהוא יודע איפה למצוא את הבת שלהם (אם צפיתם עם כתוביות, אולי החמצתם את זה, כי כתוב "אמצא את הבת שלכם", אבל זאת טעות. ונשבע בחייו שהיא תהיה בטוחה. הוא מבקש מריבר שתיקח את כולם הביתה.

איימי וריבר כועסים, אבל הדוקטור? הוא המאושר באדם. והוא עוזב. ואיימי רוצה תשובות. ריבר: "איימי, את חייבת להישאר רגועה". איימי מרימה אקדח ו"תאמרי לי מה אמרת לדוקטור".

מטריצת התרגום של הטארדיס, מסתבר, עובדת לאט עם המילה הכתובה. איימי מנסה לקרוא את מה שכתוב על העריסה, אבל זה בגליפראית, ולא לזה ריבר התכוונה. היא התכוונה לעלה התפילה. "זה השם של בתך בשפת היער". בשפת היער אין מילה לברכה (התרגום של פונד). המים היחידים ביער, כפי שהטארדיס כבר אמרה לנו לפני שלושה פרקים, הם הנהר.

מלודיה = שיר. ברכה = נהר. מלודי פונד = ריבר סונג. והיא יודעת שהדוקטור ימצא את הבת של איימי ויטפל בה.

ואני חייב לומר, למרות שהפרק הזה סבל מהיעדר במלחמה או קרב גדול שדי הובטחו לנו, ושקנה המידה של הכל היה די קטן (רוב הפרק התרחש בתוך מחסן), ולמרות ולמרות ולמרות… הגילוי הזה עבד עלי. הזלתי דמעה. הזלתי דמעה שוב עכשיו כשצפיתי שוב וכתבתי.

בפרק הבא, בספטמבר, הולכים להרוג את היטלר? סבבה.

7 תגובות על ״הדוקטור והבת של איימי – A Good Man Goes To War (מגה ספוילרים)״

 1. חשדתי שריבר היא הבת של אימי כבר מזמן. מה שמעניין אותי זו העובדה שהחיילים לבושים באותם מדים של החיילים מהפרקים על פסלי המלאכים. ואם הם במלחמה עם הדוקטור איך זה שהם עובדים איתו יחד נגד המלאכים. אגב שמעתי תיאוריה שאומרת שהסמל של החיילים הוא למעשה אומגה ו2 כלומר העלייה השנייה של אומגה. מישהו יודע מי היה אומגה בהיסטוריה של הדוקטור?

 2. אז הדוקטור קיבל מקלחת צוננת של מציאות ממישהי מאד מרכזית בחייו. אני חושב שהתגובה של הדוקטור כשריבר אמרה לו שבלשון אני היער פרוש השם שלו הוא "לוחם דגול" הייתה שווה זהב. מה הסיכוי שמכאן הוא מתכנן פתרון למצב הזה, שמוביל בסוף למותו המזוייף על מנת שיפסיקו לרדוף אחריו דרך האנשים שחשובים לו?

 3. החלק הכי טוב בפרק היה כשהוא גילה מי זאת ריבר (הייתה לי תחושה כזאת כבר מזמן, ונראה לי שאפילו הבעתי אותה כאן) ולרגע גם היה לו מוזר שהיה ביניהם קטע רומנטי אבל אז לא…

  הפריעה לי העובדה שהיא מתה ביער המתים (היא טייםלורד, היא היתה צריכה לעבור רגנרציה…). מה גם שעכשיו ך אנחנו יודעים בבטוח (כפי שהיו ספקולציות) שכשהיא אמרה שהיא הרגה בן אדם טוב (a good man….) היא התכוונה לדוקטור. ושבחליפת האסטרונאוט אכן היתה הילדה הקטנה גם אחרי 200 שנה. איך הם יצאו מזה? לא יודעת.

  אגב למרות שלא מדברים על זה, לדוקטור היתה משפחה והיו לו ילדים. הרי בעונה הראשונה של הדוקטור הקומפניון היא נכדתו סוזאן…

  והערה אחרונה, לגבי ג'ני ווסטרה, משום מה כשמציגים אותם היה נדמה לי שג'ני היא הבת (היא לא אמרה משהו אמא?). אבל אז היו ביניהם דיונים של זוג נשוי ולא הבנתי בכלל…

  סך הכל פרק די מצוין, וחבל שצריך לחכות עד ספטמבר. סטיבן מופאט plays the long con כמו שאומרים. מעניין אם כבר בעונה ה-5 הוא ידע מי זאת ריבר, או שכמו באבודים, המציא לאורך הדרך…

  1. לא צריך להפריע לך שהיא מתה ביער המתים. היא אומרת באופן מפורש שזה היה הורג גם אותו.

   דוקטור: This is going to kill you. I'd have a chance, you don't have any

   ריבר: You wouldn't have a chance and neither do I

   1. וגם – הילדה לא אמורה לשרוד מאתיים שנה. זו הפעם הראשונה שהיא פוגשת את הדוקטור, הם הרי חיים בקווי זמן הפוכים. הפעם הראשונה שהוא פוגש אותה היא הפעם האחרונה מבחינתו, ולפיכך הפעם הראשונה שהיא פוגשת אותו היא גם הפעם האחרונה מבחינתו. שניהם מאבדים אחד את השני בסוף חייהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s