סקירה: Sony Ericsson Xperia Arc

אין ספק שסוני אריקסון עושה מאמצים לתקוע יתד בעולם הסמארטפונים עם הדור השני של המכשירים המצוידים במערכת ההפעלה אנדרואיד. ממש לאחרונה בדקתי ב-YNET את Xperia Play, מכשיר הפלייסטיישן של סוני אריקסון. עכשיו מגיע Arc, מכשיר שלא ניחן בייחוד המשחקי של הפליי, כי אם מתמודד ישירות מול מכשירים כגון LG Black ו-Samsung Galaxy S II שצפויים להיות מושקים בהמשך החודש. כמוהם, הוא דק, מעוצב ויפה. אבל האם הוא מתחרה ראוי? הבה נבדוק.

חומרה

כשבדקתי את הפליי, קראתי לו טנק מעוצב היטב. אם נמשיך בהשוואות לכלי רכב, הרי שה-Xperia Arc, המכשיר השני שסוני אריקסון משיקה בישראל החודש, הוא מכונית מרוץ. קווים מעוקלים ויפים, מבנה חלק במכשיר שאינו כבד מדי – במיוחד יחסית לגודל והחומרים מהם הוא עשוי – ותחושה נוחה מאד ביד. זה מכשיר עם מסך בגודל 4.2 אינץ' שלרגע לא חש גדול מדי ביד. ובמבחן המבט, הוא אולי המכשיר הסקסי ביותר שמגיע אלינו הקיץ.

מעוצב לעילא

המסך של הארק אמור להיות אחד היתרונות המשמעותיים שלו. סוני אריקסון מתגאה במנוע Bravia (מותג הטלוויזיות שלה), וזה מסך LCD עם תאורת LED. במציאות, מדובר במסך סביר מבחינת בהירות, עם רזולוציה מעט לא מספקת (אותם 480 על 854 פיקסלים כמו הפליי, שמספיקים עוד פחות כאן מאשר במסך 4 האינץ' של ההוא). יש לסוני אריקסון מזל רע: המכשיר שלהם הגיע אלי אחרי שבוע עם הגלקסיס2. והמסך הוא אחד המקומות בהם ההשוואה הזאת פוגעת בהם. למרות הרזולוציה הנמוכה יותר של הסמסונג, הוא חד ובהיר יותר מהסוני אריקסון. התצוגה של הסוני אריקסון אמנם חמימה מעט יותר, אבל זה כמו שמסך CRT חמים יותר ממסך LCD. בתכלס, זה נראה פחות טוב.

אני לא הולך להשוות את הקרביים של הארק לאלה של הגלקסיס2, כי זה לא הוגן. מבחינה זאת, הם דורות שונים לגמרי. אבל המצלמה היא תחום השוואה הוגן לחלוטין. המצלמה של הארק אמורה להיות אחת הטובות ביותר בשוק. מצלמת 8 מגפיקסל עם מיקוד אוטומטי ומיקוד במגע וייצוב תמונה וזיהוי פנים וחיוכים. בקיצור, המצלמות של שני המכשירים האלה אמורות להיות הטופ שבטופ. וההשוואה מביכה. אני לא רוצה לספיילר את הביקורת של הגלקסיס2 שתעלה בYNET, אז תראו בדברים האלה טיזר: הוא מצלם תמונות טובות יותר באור ובחושך. והוא מצלם וידאו איכותי בהרבה. לא כשמשווים את ה-1080p של הסמסונג ל-720p של הסוני אריקסון, כי אם כשמצלמים בשניהם ב-720p.

אבל מה מעבר לעיצוב?

למעשה, ההשוואה ההוגנת באמת למצלמה של הארק היא זאת של האייפון. שני המכשירים מצלמים באור יום תמונות עם צבעים חזקים מאד, שנראות טוב מאד. ושניהם עושים את זה בכך שהם מרמים. הצבעים בתמונות שלהם אמנם נראים נהדר, אבל הם לא נראים בדיוק כמו המציאות. כמו האייפון, גם הארק מצטיין בכך שקל לצלם בו תמונות במהירות. כלומר, קל מבחינת תוכנה. הכפתור הפיזי של המצלמה קצת קשה מדי. מזל שאפשר – אופציונלית – לצלם באמצעות מגע במסך.

סעיף אחרון בחומרה הוא המקשים הפזייים של המכשיר. בסקירה של הפליי התלוננתי על שני דברים: החזרה משמאל (זה מוציא אותי מן הדעת) והקרבה של המקשים הבולטים לתחתית מסך המגע, שגורמת להקלקות שגויות. ובכן, מקש החזרה עדיין משמאל, אבל הכפתורים קצת רחוקים יותר ובולטים פחות. זה לא אומר שלא שלחתי כמה מיילים לארכיון כשרק רציתי לחזור מסך אחורה, אבל זה קרה פחות. נו, שוין. כנראה ניפטר משתי הבעיות האלה כשגוגל ייפטרו מהמקשים הפיזיים לגמרי.

מבחינת סוללה, מדובר במכשיר סביר. הוא מחזיק יום עבודה.

תוכנה

במידה רבה, אתם יכולים ללכת לסקירה של הפליי ולקרוא את הסעיף הרלוונטי. הממשק של סוני אריקסון סביר, וכבר לא מהווה חסם נוראי להתקדמות כבעבר. גרסת האנדרואיד גם כאן היא 2.3.3. כמו בפליי ובגלקסיס2. זה מכשיר עדכני ורלוונטי.

מהיר, אבל פחות

אבל תוכנה + חומרה פירושו מהירות. ולמרות שהארק בהחלט אינו מכשיר אטי, הוא גם לא מכשיר מהיר בכל הנוגע לניווט בממשק. חלק מהאשמה מוטלת על האנימציות של סוני אריקסון. כברירת מחדל, יש המון אנימציות במעברים ליישומים ובין חלונות. וזה חביב. אבל מאט. החלק השני קשור לכך שזה פשוט מכשיר אטי יותר מהדור החדש. הרצתי מספר בדיקות מהירות של המכשיר לצד גלקסיס2. היו יישומים שהוא פתח מהר באותה המידה. היו כאלה שלא. הפער לא גדול, אבל מצטבר.

סיכום

התמונה צולמה על ידי גלקסיס2. וזאת הבעיה האמיתית של הארק

הארק הושק השבוע בפלאפון וסלקום. בפלאפון הוא נמכר במחיר 109 ש"ח כפול 36 חודשים עם זיכוי מלא למדברים מעל 249 ש"ח. באתר סלקום הוא נמכר במחיר 89 ש"ח כפול 36 חודשים עם זיכוי מלא למדברים מעל 299 ש"ח. במילים אחרות, הוא מתברג קרוב מאד לצמרת המחירים. וכרגע, בשניה זאת, הוא שווה את זה. כל עוד לא הושקו מכשירים כמו האטריקס או הגלקסיס2, אני יכול להבין מדוע מישהו יקנה אותו. אם, נאמר, הוא חייב מכשיר כאן ועכשיו. בשניה הזאת בדיוק, הוא כנראה המכשיר הטוב ביותר במפעילות שאינו אייפון4. והוא מתחרה לגיטימי מאד לאייפון.

אבל הגלקסיס2 יושק החודש. הוא יהיה יקר יותר, אבל אולי פרט לעיצוב ותחושה ביד, הוא עולה על הארק בכל פרמטר. בשוק החופשי, הארק עולה 2,300 ש"ח. זה לא זול. אבל זה סביר יותר.

אם אתם רוצים מכשיר כרגע. נאמר, התקלקל לכם הסלולרי ואתם לא יכולים לחכות. ואתם רוצים סמארטפון, ואתם רוצים לקנות אותו ממפעילה, תקנו את הארק. אם לא, אולי כדאי שתחכו.

3 תגובות על ״סקירה: Sony Ericsson Xperia Arc״

 1. הביקורת הזו כתובה במקצועיות, כביכול, אבל חוטאת בכל דבר אפשרי: נתחיל בשיחות טלפון….כן, מדברים בסלולרי, נכון? אז איך הסאונד? איך הקלט? אין מילה. למכשיר יש נגן, אז מה איפיוניו? איכות המוסיקה? ספציפיקציות של אזניות וכדומה? נפח הדיסק של הנגן? אין מילה. ומה עם GPS? קורא ספרים? תוכנות וורד אקסל? כתיבה בכתב יד? שאר פונקציות נבונות ומתקדמות?

  אני קורא אדוק של המדור הזה, אבל הביקורת הזו כל כך חלולה – מכשיר סקסי? (מה פירוש), חזרה משמאל – אז מה?, חביב אבל מאט – בכמה מאט? במירונית השנייה? בכמה זה יכול "להצטבר"? (אני מעריך שכל ההאטות האלה מצטברות ומסתכמות בדקה אחת לשנת שימוש, אללי!).

  ומילה אחרונה – המכשיר הזה נמנה על חוד החנית של הציביליזציה הטכנולוגית, ולבאל אותו בשל זוטי זוטת? זה לא רציני.

  והכל נאמר בכבוד הראוי, כמובן.

  1. חוץ מבמקרים נדירים, אין כיום מכשירים בהם הסאונד רע. נגן זה משעמם – שוב, אלא אם יש משהו יוצא דופן – וממילא עדיף להתקין Winamp או אחד ממספר רב של נגנים שיש במארקט.

   רוב ה"פונקציות" כיום הם דברים שמשתמש יכול לשנות בקלות עם תוכנה חינמית מהמארקט (במקרה של אנדרואיד) או כל חנות יישומים אחרת. אלא אם היצרנית עשתה משהו חדשני לחלוטין, אין כבר טעם לדבר על נגן או GPS.

   זה לא מדור. זה בלוג. סקסי אומר שהמכשיר גורם לאנשים להיאנח בערגה. חזרה משמאל מעצבנת לי את האצבע. האטות מצטברות להרבה יותר מדקה לשנת שימוש. בטח בהשוואה למכשירים מהירים יותר.

   ממשק הוא לא זוטי זוטות. איכות מסך היא לא זוטי זוטות. אלה הדברים שיוצרים חוויית שימוש בסמארטפון. שלא לדבר על כך שלא ביטלתי את המכשיר. עד שהגלקסיס2 ייצא, *זה המכשיר הטוב ביותר בשוק*. אבל עוד מעט יוצא מכשיר טוב ממנו. זה הכל.

 2. אין להשוות בינו לבין הגאלקסי S2, אבל אם אתה עושה זאת- זה רק מוכיח את החוזקה של המכשיר למרות החומרה החלשה משמעותית (חלשה ביחס ל-S2). במקרה הזה אתה מגדיר את הARC כזנב לאריות. בעולם הטכנולוגיה- עדיף זנב לאריות מאשר ראש לשועלים, אם המחיר סביר. הצהרה: המחיר ועוד איך סביר!

  יש לזכור שלגאלקסי S2 יש מעבד כפול ליבה עם תדר של 1.2Ghz (לא מנוצלת הכפילות, נכון (עד לפני שבועיים)- אבל ה-200Mhz עושים בהחלט הבדל). במיוחד כשמשווים גם את הזיכרון ראם כאשר לגאלקסי S2 יש 1G- פי 2 מה-512Mb שיש ב-ARC.

  בנימה זו, אציין שאת ה-ARC בהחלט יש להשוות לאייפון 4: מעבד על אותו תדר, זיכרון זהה ב-RAM, רזולוצית מסך מתיימרת להיות טובה, מצלמה איכותית, עיצוב, מחיר.
  "האייפון יותר מהיר"- גם אם אני יכתוב פקודת פלט אחת לעומת 100, הפקודה היחידה תרוץ מהר יותר (לא ניכר לעין). ה-IOS (מערכת ההפעלה של האייפונים) היא לא יותר מ"מגירה לאפלקציות"- לטוב ולרע. קשה לי להתפעל מהמהירות בידיעה שאין למכשיר כל כך מה להריץ. מבחינתי זה חיסרון: אני אוהב מערכת שגם אם אין לך בה אפלקציות- לא משעמם לך. אני אוהב שיש לי יותר בחירה, יותר התאמה, יותר תחושה של מחשב בכיס. אם אני ירצה מכשיר משחקים אני יקנה PSP (או את החדש יותר של סוני)- מכשיר בעל יכולות גיימינג גבוהות יותר.
  נקודה לציון: עם כמה שזה לא נראה שידרוג כזה גדול- ה-IOS 5 מביא בשורות טובות, קיימת תחושה שה-IOS נעישת יותר ויותר מותאמת ופחות משעממת!

  בנוסף, חשוב לא פחות: מהירות הטעינה (הנמוכה במעט מאוד מה-S2 ולהלא- מורגשת), חשובה רק לצורך החוויה! גם אם במהלך כל זמן השימוש שלי איבדתי 2 דקות (תנסה לעבוד עם שכר של 100 שקל לשעה במשך 5 דק', תראה כמה כסף הרווחת וחסכת ביחס לאקסטרה מחיר המשמעותי ששילמת עבור ה-S2 במקום ARC)- במציאות אין חשיבות לשתי דקות האלה הנאגרות, כי הן מורכבות משברירי שנייה בהם לא היית עושה כלום ולא היית מפספס כלום!

  הקיצר- את ה-S2 פשוט לא משווים לאייפון 4! אפילו לא ל-4S!!!. ה-S2 טוב חומרתית משמעותית מה-4S
  (200Mhz יותר בכל ליבה [אפילו יש טענות שאומרות שהמעבד של 4S הואט בכוונה ל800Mhz מ-1Ghz], ופי 2 זיכרון בראם [כאשר ה-4S לא שופר כלל בזיכרון ראם ביחס לאייפון 4 ונשאר 512Mb].
  המסך גדול יותר, ועם זאת מדהים לא פחות.
  המכשיר דק יותר.
  בעל חיישן NFC (שלא בשימוש כעת אך זה לא חיסרון).
  את האמת- ממש מוזר לי שהגאלקסי הושק למעלה מחצי שנה (כמעט שנה) לפני ה-4S, זה נראה הפוך…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s