משחקי הכס עונה 2 פרק 2: The Night Lands

אנחנו מתחילים את הפרק היכן שסיימנו את הקודם: עם אריה. סליחה, ארי. האם מישהו מתגנב מאחוריה? לא. זאת רק המצלמה. אבל היתה לה סיבה לחשוש: היא השתינה, ככל הנראה. בכריעה.

בדרכה היא לוקחת ערימת עצים, אבל נעצרת על ידי קריאה מקרון הכלוב. הבחור שיושב שם רוצה מים, וקורא לה "ילד יפה". הוא מדבר מוזר. "האיש צמא. האיש לא שותה יום ולילה. הילד יכול למצוא חבר". אבל אריה טוענת שיש לה חברים, ובינתיים שני חבריו לקרון מתנהגים כמו בהמות. הוא יודע שקוראים לה ארי, ואומר שהוא "ג'אקן ה'גאר". לשאבר מהעיר החופשיה לוראת'. אבל חבריו לקרון ממשיכים לנקוט בכל צעד אפשרי למנוע כל אפשרות שיקבלו משהו, ואריה מסתלקת. ג'נדרי מזכיר לה שיורן אמר לא להתקרב אליהם.

לא מפחדת

אריה לא מפחדת מהם, וגנדרי חושב שזה טמטום, ומודה שהם מפחידים אותו. ואם מדברים על פחד… הנה שני גלימות זהובות, ואריה ממהרת להסתתר. בדרך היא מספרת לגנדרי שהם מחפשים אותה.

יורן פוגש את שני השומרים. הם מחפשים מישהו. הוא לא רוצה לעזור. כל מי שאצלו יצא מרשות הממלכה ועבר למשמר הלילה. כך שלא אכפת לו את מי הם מחפשים. השומר מנסה לשלוף נשק, אבל יורן שולף סכין ושם אותו, איך נאמר, במקום לא נוח. הוא לוקח מהשומרים את החרבות, ושולח אותם לדרכם. הם הולכים, אבל לא לפני שהם מצהירים שהם מחפשים את גנדרי, ומבטיחים שהם יחזרו עם עוד אנשים ויקחו את הראש של יורן ואת הנער הממזר. ואז כולם מסתכלים בגנדרי.

זוכרים שטיריון דחק בשיי לשמור את הימצאותה אצלו בסוד? זה לא כל כך עבד. הוא חוזר הביתה ומגלה אותה מפטפטת בנעימים עם ואריז. ואריז מיד מתחיל עם רמזים לכך שהוא יודע שטיריון בילה את הקרב היחיד שלו כשהוא מחוסר הכרה. ושיי אומרת "ואני מספרת לו על איך נפגשנו". טיריון די מבוהל, אבל בגרסה של שיי היא עבדה במטבח של אבא שלו. לא שוואריז מאמין. ואז אנחנו עוברים לשלב הבדיחות בקודים כש"פאי דגים" משמש כקוד ל"וגינה".

ואז ואריז עובר לשלב האיומים המקודדים. "טוב להיות חבר שלי", וכאלה. מה שמוביל לדיאלוג הזה:

טיריון: "אני לא אוהב איומים"

ואריז: "מי איים עליך?"

ט: "אני לא נד סטארק. אני מבין איך משחקים את המשחק הזה".

ו: "נד סטארק היה איש כבוד".

ט: "ואני לא. תאיים עלי שוב, ואדאג שישליכו אותך לים".

ו: "אולי תתאכזב מהתוצאה. סופות באות והולכות, הדגים הגדולים אוכלים את הקטנים, ואני ממשיך לחתור".

אוי, ואריז וטיריון. אבל הם לא סתם קשקשו. הם היו בדרך למועצה, שם סרסיי הקריאה את המכתב של רוב, ומיד קרעה אותו. היא מוסרת לג'יימי ד"ש. אחרי העניין הזה, עוברים לעדכון מטירת שחור. הם רוצים אנשים למלחמה, ומספרים על זומבים. אף אחד לא מאמין, פרט לטיריון. כי "מורמונט לא משקר". טיריון רוצה לעזור, לסרסיי יש כל אמון ב"אנשים האמיצים של משמר הלילה"…

… והנה הם. גרן, אד וסמוול. מדברים על כך שאנשים מפליצים עם מותם. לסאם יש בעיה עם מספר הנשים של קראסטר. הוא אוהב ישבן. גרן אוהב פרונט. גרן לא בתור. סאם כן. איש לא מופתע. סאם הולך להביא ירקות ונתקל באוב מפחיד את אחת מבנותיו של קראסטר. זאת מהשבוע שעבר. הוא מגרש אותו. היא חושבת שהוא אמיץ. היא צודקת, אבל היא הראשונה.

ואז שניהם ניגשים לג'ון. וסאם מספר לו שזאת גילי, ושהיא בהריון וצריך להבריח אותה משם כשהם עוזבים. כי אם היא תלד בן… היא לא מוכנה לגלות מה יקרה, וג'ון כועס. היא מסתלקת, והוא נוזף בסאם. "רצית לגנוב אותה". סאם: "אני לא יכול לגנוב אותה. היא אדם, לא עז". נתייק את זה במסגרת פינתנו, "אוהבים אותך המון, סאמוול טארלי", טוב? ג'ון מסביר לו שמורמונט לא יסכים, ומה נעשה איתה? ומי יילד את התינוק? סאם קרא על זה בספרים. קצת. ג'ון חושב שלא יוכלו לעזור לה. סאם המדוכדך הולך משם.

אוי, סאם.

ושוב ביקור קצרצר במדבר של דאני. היכן שכולם מבואסים, ועומדים להתבאס עוד יותר. כי הנה מגיע סוס. סוס בלי רוכב. אבל עם הראש של רקארו בתיק צד. מסתבר שהוא נתקל – כנראה – באחד מפרשי לשעבר של דרוגו שהפכו לחאלים בעצמו. דאני זוממת נקמה, ואז מגלה שמה שנעשה לו "הרג את נשמתו". כי לא שרפו אותו. הוא לא יוכל להצטרף לאבותיו ב"ארצות הלילה". דאני מבטיחה לשרוף את ראשו ולהביא אותו לארצות הלילה.

על הים, תיאון גרייג'וי מתקרב הביתה. לפייק. שנראת מהממת. אבל נראית לו קטנה. אז הוא הולך לשכב עם בת הקפטן, לסצנת סקספוזיציה. הוא מצפה שכולם יחכו לו על הרציף. כי זה יום גדול בשבילם. הוא מתפאר, ומתייחס אליה נורא. היא חושבת שהוא ייקח אותה מהספינה. היא טועה, כמובן. בזמן הזיון, אנחנו מגלים על מנהג "נשות המלח", נשים שבויות שמשמשות כפילגשים באיי הברזל. והיי, שובו של הדוגי סטייל!

שהופך ל-reverse cowgirl בבית הזונות של אצבעון, שם יש זיון, שמוביל למישהו צופה בחור בקיר בעודו מקבל מציצה, שמוביל לבאיליש שסתם צופה. אבל הוא נאלץ להפסיק כשהוא שומע קולות. הלקוח של רוז מבואס. הוא בקושי נגע בה והיא התחילה לבכות. פטיר מסדר לו בחורה אחרת, והולך לברר מה קרה.

רוז, מסתבר, לא התגברה על רצח התינוק מהשבוע שעבר (אצבעון לא זוכר מי אמא שלו). היא עצובה. אז אצבעון מספר לה סיפור קטן על בחורה אחרת שהיתה עצובה, אז הוא מכר אותה לאציל שעשה לה דברים נוראיים. אבל הוא בטוח שמכיוון שלו ולרוז יש תקשורת הרבה יותר טובה, היא תוכל לחזור מחר במצב רוח טוב יותר. אוי, פטיר באיליש, אתה חתיכת פסיכופט. פסיכופט ששונא השקעות רעות. היא מבטיחה לחזור מחר שמחה. אצבעון שמח. אף אחד לא באמת שמח.

ג'אנוס סלינט מתארח אצל אצבעון, למה שהוא חושב שהיא ארוחת ערב נעימה. טיריון מבהיר לו את דעתו בקשר אליו: הוא רוצח תינוקות שבגד בימין המלך הקודם. סלינט נעלב וכועס. טיריון לא מפקפק בכבוד שלו, הוא מכחיש את קיומו. סלינט קם באיום, אבל ברון עומד מאחוריו, וסלינט נשלח למשמר הלילה. נלקח לשם על ידי אנשי המשמר. ברון הוא מפקד המשמר החדש. סלינט מ-א-ד מבולבל ממה שקרה כרגע.

טיריון שואל את ברון האם הוא היה רוצח תינוקות בלי לשאול שאלות. לברון היתה שאלה: "כמה כסף?" טיריון קצת מפקפק בבחירה שלו.

אין כמו אהבה של אח ואחות. ואין כאן אהבה של אח ואחות.

ואם מדברים על הממזרים של רוברט, חזרנו למחנה של יורן והאנשים שלו. לומי חושב שאם זהובי הגלימות יחזרו, צריך להיכנע. פשטידה לא מפחד מקרבות. כמובן, אין לו מושג מה זה קרב. הוא חושב ש"קרב" זה אם יש שריון. והוא יודע את זה כי מישהו עם שריון אמר לו, וזה שהוא עם שריון אומר שהוא אביר. גנדרי – שייצר ומכר שריון לפרנסתו – מסביר לו שהוא לא מבין כלום.

גנדרי הולך ואריה באה בעקבותיו, לחקור מה זהובי הגלימות רצו ממנו. הוא טוען שאין לו מושג. היא קוראת לו שקרן. "את לא צריכה להעליב אנשים שגדולים ממך". אריה: "אז אני לא אוכל להעליב אף אחד". גנדרי אומר שלא יצא טוב משאלות, ואריה ממשיכה לחקור ומגלה ששני ימיני המלך באו לחקור אותו, ושניהם מתו אחרי זה. הוא מנסה לגרום לה להפסיק לשאול שאלות. זה… לא עובד, כמובן. היא חוקרת על ההורים שלו. אין לו מושג. הוא עובר לחקור אותה, ותוהה האם חיפשו אותה כי היא בת. כן, גנדרי לא טיפש. הוא קורא לה להוציא את הזין שלה ולהשתין. היא מגלה לו. היא מגלה לו מי היא. הוא חוטף הלם מכך שדיבר ככה לליידי. היא מכחישה שהיא ליידי. הוא מזועזע. וקורא לה ליידי. והיא דוחפת אותו לרצפה והולכת. וגנדרי קצת מתאהב.

באיי הברזל, תיאון מגיע למזח. אף אחד לא מחכה לו. הוא מנסה להבהיר לאדם אקראי כמה הוא חשוב. אף אחד לא מתרשם. הוא מוסר לאיש כסף שימצא לו סוס. האיש מוצא לו טרמפ עם בחורה שבדרך לפייק. הוא מתרשם מאיך שהיא נראית. הוא מיד מתחיל איתה. היא יודעת מי הוא. והיא נותנת לו טרמפ על הסוס שלה וממשש אותה ומתחיל איתה בדרך. היא תוהה כמה ניסיון יש לו על ספינה. תיאון לא מסוגל להתאפק ומספר שיש לו הצעה לאבא שלו, שתהפוך אותו למלך שוב, ואת תיאון כיורשו. "אולי תזכי לישון הלילה בטירה, אם יהיה לך מזל". ואז "תוכלי לספר לנכדים שלך על הלילה הזה". אוי, תיאון. אלה מאיתנו שקראו את הספרים קוברים את פניהם בידיהם.

עדיין אבא יותר טוב מראנדיל טארלי

ואז הוא נפגש עם אבא שלו, ואנחנו מגלים למה קטלין לא מחבבת את באלון גרייג'וי: הוא מגה שמוק, ועוד אבא גרוע בסדרה מלאה כאלה. הוא לא סומך על תיאון. הוא רוצה לדעת איך הוא מרגיש בקשר למוות של נד סטארק. הוא תוהה מאיפה הוא השיג את הבגדים שלו וטוען שהוא לבוש כמו בת. הוא תוהה האם הוא שילם על השרשרת שלו את מחיר הזהב או מחיר הברזל. מה זה מחיר הברזל? לקחת את זה ממישהו שרצחת. זאת האופציה המועדפת עליו. ברוכים הבאים לאיי הברזל. באלון מושך את השרשרת וטוען שהבן שלו לבוש כזונה, והסטארקים הפכו אותו לאחד משלהם. תיאון אומר שרוב חושב עליו כעל "אח". זה… לא משמח את באלון, שבניו נהרגו על ידי נד.

תיאון מצליח לענות שהוא זוכר את אחיו, וזמן בו אביו היה מלך. הוא מגיש לו את ההצעה: תשמיד את הצי של הלאניסטרים, ותהיה שוב למלך איי הברזל. תיאון אומר שינהיג את ההתקפה. באלון תוהה בקשר לכך, ותיאון: "אני בנך, היורש החי היחיד שלך. מי אם לא אני?"

ואז הדלת נפתחת ולחדר נכנסת הבחורה מהסוס. "אמרתי לך לחכות בחוץ. איך עברת את השומרים?" היא עונה: "אפשר לשטות בכל דבר שיש לו זין". וניגשת לאבא שלה. שהוא אבא של תיאון. תכירו את יארה גרייג'וי (שבספרים שמה היה אשה, והוא שונה כדי שלא נתבלבל עם אושה). תיאון מזועזע: "היא לא יכולה להוביל מתקפה!"

באלון: "ולמה לא?"

תיאון: "את אשה!!!"

יארה: "אתה זה שלובש חצאית".

באלון מסביר לתיאון שאחותו פיקדה על הספינה של אחיו הבכור אחרי שנד סטארק הרג אותו. היא בילתה את ימיה על הים, פקדה על גברים, הרגה גברים, יודעת מי היא. "אף אחד לא נותן לי כתר. אני משלם את מחיר הברזל. אקח את הכתר שלי".

תיאון: "לא יהיה לך סיכוי נגד הלאניסטרים לבדך!"

באלון: "מי אמר משהו על הלאניסטרים?" וכן, קטלין סטארק צדקה. לא היה רעיון טוב לבטוח בבאלון גרייג'וי. תיאון נותר לבד, המום.

באי אחר, בצד השני של היבשת, דאבוס ובנו משוחחים עם סלאדור סאן, מכר ותיק של דאבוס ופירט. דאבוס רוצה לשכור אותו כדי שיספק להם צי תמורת שלל. סאן פסימי, דאבוס אופטימי. "אין אדם בשבע הממלכות שיש לו כבוד כמו סטאניס ברתיאון, או שראוי כמוהו לנאמנות". אנחנו מגלים שדאבוס היה מבריח. סאן אומר שהוא לא מפליג תמורת הבטחות. דאבוס אומר לו שהוא תמיד מפליג בעבור הבטחה: ההבטחה שיהיה שלל על הים. דאבוס יודע לשכנע. הוא מציע לו לבוא ולבזוז את העיר העשירה בווסטרוס. מבטיח לו עושר ושירים. סאן רוצה את סרסיי. מאתוס מזועזע, "אנחנו לא מפליגים למעלה מלך כדי שתוכל לאנוס את המלכה". סאן מסביר לו: "אני לא הולך לאנוס אותה, אני הולך לזיין אותה". הוא מאמין בכוחות השיכנוע שלו. מאתוס הוא קנאי דתי, מאמין אמת באדון האור. סאן מאמין בכוס. דאבוס מבטיח לו זהב ותהילה, לא את המלכה. ואז אנחנו מגלים גם שסטאניס קצץ את האצבעות של דאבוס. סאן מסכים.

פירט, מבריח וקנאי דתי

דאבוס ומאתוס הולכים לטירה, ויש שיחה על אמונה ואנחנו מגלים שדאבוס לא יודע לקרוא. והיה רוצה להאמין. אבל הוא לא מאמין. הוא לא מאמין בשום דבר, פרט לסטאניס. סטאניס הוא האל שלו.

במעלה מלך, סרסיי מתבכיינת על כך שטיריון הגלה את סלינט. טיריון אומר לה שהיא מאבדת את העם. סרסיי בקושי מודעת לקיומו של העם. וזאת אולי הפעם הראשונה ש"העם" מוזכר כמשהו בעל אימפקט בסדרה הזאת. היא לא תהיה האחרונה. טיריון מסביר לה שהיא תתקשה למשול על מיליונים שרוצים במותה. עם בוא החורף, אנשים יהיו רעבים ויזממו להפיל אותה. ויסייע להם בכך שהיא רוצחת תינוקות. ואז הוא מבין שזאת לא היתה פקודה שלה. זה היה ג'ופרי. סרסיי מגנה על בנה הפסיכופט. "הוא עשה מה שהיה צריך לעשות. אתה רוצה להיות ימין המלך? אתה רוצה למשול? זה מה שאומר למשול: שכיבה על ערוגת עשבים שוטים ועקירתם בזה אחרי זה לפני שהם יחנקו אותך בשנתך". טיריון: "אני לא מלך, אבל אני חושב שבשלטון יש יותר מזה". לסרסיי לא אכפת מה הוא חושב. הוא לא התייחס לזה ברצינות מעולם. לא הוא ולא אחיו. הכל נופל על סרסיי המסכנה. שמונעת מתחושת אימה נוראית – את החלק האחרון היא לא אומרת, אני מסיק אותו. טיריון לא מתאפק ופוצח בבדיחה על "הכל נופל עלי": "כמו ג'יימי, שוב ושוב, לדברי סטאניס ברתיאון".

הבדיחה הזאת מזכירה לסרסיי את הבדיחה הראשונה שלו: זה שאמם מיתה בלידתו. וכך אנו פוגשים את שורש השנאה של סרסיי לטיריון. הוא נותר בדד. עגום.

ואז אנו שבים לדרגונסטון, ולשולחן הדיאנדי הממש מגניב של סטאניס. סטאניס ומליסנדרה מוצאים שם את דאבוס ובנו. דאבוס מעדכן ש-30 הספינות של סאן יצטרפו לצי שלהם. סטאניס פסימי, כמובן. סטאניס: "אתה בוטח בו?" דאבוס: "סלאדור סאן הוא חבר ותיק, אני מכיר אותו 30 שנה. מעולם לא בטחתי בו".

סטאניס מקבל את זה ומשחרר אותם. דאבוס מעכל את זה ומציית. אבל לא לפני שמליסנדרה לוחשת משהו לבן שלו. סטאניס חוקר מה היא אמרה לו. היא אמרה לו שמוות בלהבה הוא הטהור ביותר. היא אמרה לו את זה "כי זאת האמת".

מליסנדרה וסטאניס נשארים לבד, ואנחנו מגלים שיש לסטאניס ספקות. הוא איש צבא, ומאמין במספרים. "אני לא יכול להביס את אחי בשדה הקרב", ולא יכול לקחת את מעלה מלך ללא האנשים שהוא גנב". מליסנדרה רוצה שהוא ימסור את עצמו לאדון האור. ומילים לא מספיקות. היא פותחת את השמלה שלה. היא אומרת שאשתו חולנית וחולה, סגורה במגדל. מגעילה אותו. ולא נתנה לו כלום: לא נתנה לו בנים. רק תינוקות מתים ומוות. היא מבטיחה לו בן. זה מסקרן אותו. זה והעובדה שהיא מגה בייב ג'ינג'ית מטורפת. ועירומה. והם עושים את זה על השולחן שלו.

בצפון, ג'ון רואה את קראסטר לוקח תינוק לתוך היער, ועוקב אחריו. עוקב אחריו כשהוא משאיר את התינוק בשממה כדי שמישהו – או, ליתר דיוק, משהו – ייקח אותו. ג'ון צופה, מזועזע, בעוד המישהו – או המשהו – לוקח את התינוק, ומגלה בדיוק מה קורה לבנים של קראסטר, ואנחנו מגלים איך קראסטר נשאר בטוח בביתו כשכולם ברחו.

ג'ון מרוכז כל כך במחזה שהוא לא רואה שקראסטר הבחין בו. התגנב מאחוריו, ונותן לו נבוט בראש. קרדיטים. אגב, בספר, גילי סיפרה לג'ון מה קראסטר עושה, ולא היה נבוט. מעניין לאן ייקחו את זה.

תגובה אחת בנושא “משחקי הכס עונה 2 פרק 2: The Night Lands”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s