משחקי הכס עונה 2 פרק 9 – Blackwater

טוב, אז דילגתי על הסיכום של הפרק של השבוע שעבר. מתנצל על זה. היה שבוע עמוס, והטקסטים האלה הולכים ומתארכים. אז קיצרתי השבוע (תוספת לאחר סיום הטקסט. "קיצרתי". פפפט. עדיין יצא יותר מאלפיים מילה. אבל לפחות לא לקח יום עבודה). כי זה מתיש. וכי ממילא בשבוע הבא יהיה גם סיכום עונה וכאלה אז בטח יהיה פוסטפלצת.

טוב, חיכינו לזה הרבה. הפרק של מרטין. הפרק של הבלאקווטר. הסיבה שלא הראו לנו קרבות כל העונה. הנה זה כאן.

על הנהר, דאבוס וספינתו שבראש הצי. הוא נראה מודאג. אי שם מאחוריו, סטאניס. הוא לא נראה מודאג. אבל החיילים נראים מודאגים. אחד מהם מודאג מספיק כדי להקיא, לדלי שנראה כבר די מלא. איכס.

דאבוס מדבר עם הבן הניג'ס שלו. מוזר לו להפליג נגד הצי המלכותי במקום להתחמק ממנו. הבן שלו מזכיר לו שזה הצי המלכותי. הבן שלו גם בטוח שעם עלות השמש, סטאניס ישב על כס הברזל. ואז יש עוד ויכוח דתי קטן. הניג'ס אופטימי. דאבוס פחות.

"כשהם יראו אותך מגיע, הם לא יראו משחרר. הם יראו זר שבא להעלות את העיר שלהם באש".

הניג'ס אופטימי מדי, אבל לפחות יש לו אמונה באבא שלו. זה נחמד.

במגדל הימין, טיריון לא יכול לישון. שיי שואלת האם הוא מפחד. ברור שהוא מפחד. היא לא תיתן להם לפגוע בו. תרשמו את השורה הזאת בצד, טוב? נדבר עליה בעונה 4, אני חושב. אם אני אזכור אותה. טיריון מציע לה לעזוב. אבל היא לא רוצה. היא חושבת שהיא יכולה לפתור את הבעיה בזיון. מי יודע, אולי היא צודקת.

תביא ת'סמים ותלך, טוב?

בחדר של סרסיי, פייסל מנג'ס לה. אבל היא רוצה רק סולנום. שיכול להרגיע, להרדים וגם… טוב, בכמות הנכונה… אין צורך להרחיב. והיא מגרשת אותו בנימוס.

נמוך יותר בטירה, ברון ואנשיו שרים שיר. ואנחנו נתעכב קצת על השיר הזה. מכנים אותו כאן "השיר של הלאניסטרים". וזה נכון. אבל כשחושבים על השיר של משפחה עתיקה וגדולה כמו הלאניסטרים, בטח בעולם כזה, יש הנחה שזה שיר עתיק. וזה לא. הלאניסטר שבשיר הוא טייווין. זה שיר על מרד בלאניסטרים מצד שני משפחות של ואסאלים שלהם, שאותו לאניסטר – אז כבנו הדי צעיר של האציל השליט שלהם – מחץ במידה כזאת שלא נשאר מהמשפחות האלה אף אחד. אבל אף אחד. זה מה שקוראים "רמז מטרים", וכאלה.

החגיגה די נפסקת עם הגעת סאנדור ועוד אביר. ברון מנסה לשמור על אווירה סבבית, אבל כלב הציד לא בעניין. וזה כמעט והופך לעימות רציני, מהסוג שיש בו חרבות שלופות ואנשים מתים. אבל אז יש אזעקה. המטרה של הסצנה, היא, הייתי מנחש, לבנות את סאנדור כבנזונה קשוח לפני מה שיקרה בהמשך. לאור התפקיד של ברון בהמשך, יש לטיריון מזל שהפעמונים צלצלו כשהם צלצלו.

ואריז, שלא הופיע מספיק העונה, חוזר לסצנה עם טיריון, שמולבש לקרב. הוא – טיריון – בוטח בפודריק, נושא הכלים שלו. ואריז הביא לו מפה של המנהרות מתחת לעיר. המפה הזאת תהיה רלוונטית להמשך, כמובן. טיריון חושב שהוא לא מתאים לקרב. ואריז מפחד ממליסנדרה בלי להכיר אותה. הוא איש חכם, ואריז.

הוא גם מבטיח לספר לטיריון איך הוא סורס. והוא חושב שרק טיריון יכול לעצור את סטאניס.

מסתבר שהיה ראוי לאמון, פודריק

בצי, הניג'ס חושב שהפעמונים מקדמים בברכה את המלך החדש. אוי, ניג'ס. אבא שלו יודע מה הם אומרים. והוא רוצה תופים. ויש תופים. והחיילים יוצאים. וזה מרשים. מאחור, סטאניס מרוצה ככל שסטאניס יכול להיות מרוצה.

ברון וטיריון מפטפטים לפני הקרב. ואז טיריון רואה את סאנסה ושיי. הוא ניגש, ולא לגמרי ברור (לנו) בגלל מי מהן. הוא מעמיד פנים שהוא לא זוכר את השם של שיי. היא לא מרוצה מזה. או גם מעמידה פנים. הוא תוהה למה היא שם ולא עם סרסיי במצור מאיגור. היא שם כי ג'ופרי.

והנה השמוק. אבל לפני שהיא הולכת אליו, היא אומרת לטיריון שהיא תתפלל לשובו בבטחה. הוא תוהה "באמת?" והיא עונה "בדיוק כפי שאתפלל לשובו של המלך". אז… לא, אה?

ג'ופרי השמוק מתנהג כמו שמוק. יש לו חרב חדשה והוא רוצה שסאנסה תנשק אותה. ג'ופרי, כשאין אויבים בטווח ראיה, הוא בחור ממש אמיץ. סאנסה מנסה לתמרן אותו להוביל את המתקפה. לא הולך לה. הוא יותר פחדן מיהיר.

שיי: "חלק מהבחורים האלה לא יחזרו".

סאנסה: "ג'ופרי יחזור. הגרועים ביותר תמיד חוזרים".

על החומה, לאנסל וג'ופרי היסטריים. ג'ופרי וטיריון מתקשרים דרך לאנסל וסאנדור. עד שג'ופרי עובר לאיומים. טיריון מאיים בחזרה, איום פאסיבי אגרסיבי, כזה. ומבטיח תוכנית.

דאבוס תוהה איפה הספינות. הניג'ס שוב אופטימי. דאבוס… לא.

לא כיף להיות סאנסה

בחדר הנשים והילדים, סאנסה לא מבינה למה היא שם בכלל, בעוד סרסיי מתחילה לשתות ברקע. שיי מעלה את האפשרות שסרסיי מקנאת בה, וסאנסה באמת לא מבינה למה. כי את צעירה, סאנסה. ותמימה. ואהבלה. טוב, לא כי את אהבלה.

סרסיי בבירור כבר התחילה לשתות. היא לא במצב רוח טוב. היא משקרת לסאנסה ואומרת שאילין פיין שם כדי להגן עליהם. היא גם מורה להרוג את הראשונים שניסו לברוח. "הדרך היחידה לגרום לאנשים הקטנים להיות נאמנים היא לוודא שהם פוחדים ממך יותר מאשר מהאויב".

והנה הטרגדיה של סרסיי כמלכה: היא באמת מאמינה בחרא הזה. והיא למדה אותו מאבא שלה. אגב, עבודה נהדרת של לינה הדי כאן. זה הפרק שהם צריכים לשלוח למועמדות שלה לאמי. ולא רק לשלה, תכלס. אבל על כך בהמשך.

על החומה, כולם עצבנים. רק טיריון… דרוך. והספינות של סטאניס מופיעות. טיריון נותן פקודות. הוא יודע מה הוא עושה. סטאניס עדיין מרוצה. ג'ופרי מפרפר.

במפרץ יש רק ספינה אחת של המגינים. הניג'ס לא מבין. גם דאבוס לא. אבל הוא מכין קשתים. ואז הספינה מתקרבת. והיא ריקה. טוב… לא ריקה. ריקה זאת לא המילה. והפירומנסר מגיע, ונותן לטיריון לפיד בחיוך מאושר. ודאבוס רואה מה ומתחיל להבין. ואז הוא מבין באמת. וטיריון זורק לפיד. זה האות. וזוכרים שאמרתי שחשוב שברון יחיה? הנה למה. הוא יורה חץ אש היישר ללהבה שבמים. ו… בום!

היי, זוכרים שדילגו על קרבות כל העונה? אז הם חסכו כסף. כל פרק שהיה קרב ודילגו עליו? הם שמו את הכסף הזה בצד. לרגע הזה. לאנשים בוערים וספינות בוערות והשמדה של רוב היתרון הימי של סטאניס. טיריון מזועזע ממה שהוא עשה. אבל אני חייב להודות שזה יותר טוב מהתוכנית שלו בספר. שם הוא בנה שרשרת ענקית, ולכד את הספינות באש הפרא. וגם הספינות של המגנים עלו באש. זה יותר טוב.

סטאניס כבר לא מרוצה. אבל בניגוד לאנשים שלו, הוא לא מבוהל. מאות ימותו? פפפט. "אלפים". יש לא מעט רגעים שבהם הסדרה מזכירה שסטאניס הוא אולי חלופה טובה יותר מג'ופרי, אבל לא בטוח. ובטח לא בהרבה.

סרסיי משועממת ומחליטה להתעלל בסאנסה המתפללת. והיא ממשיכה בפרישת האמונות של אביה. האלים, מבחינתו של טייווין, הם קקות. ואז היא מסבירה למה היא שיכורה ומרירה הלילה. וזה לא – או לא רק – בגלל שהעיר והמעמד שלה נמצאים בסכנה קיומית. היא רוצה להיות שם בחוץ. עם חרב ביד. היא שונאת את המקום שהחברה שמה אותה בו בגלל שהיא אשה. היא שונאת להיות שם עם הנשים האצילות. היא עושה מה שמצפים ממנה, אבל היא שונאת את זה. אבל היא לא בוחלת בשימוש בכלים שכן זמינים לה, מבחינתה. "דמעות הן לא הנשק היחיד של אשה. הנשק הטוב ביותר נמצא בין הרגליים שלך. תלמדי להשתמש בו". מעניין מה בריאן היתה חושבת על זה.

היא גם מבהירה לסאנסה שאונס צפוי לנשים שם אם העיר תיפול. ומפחידה אותה כהוגן.

והנה הסיבה שלא כיף להיות סאנסה. מישהו יכול לחשוב על תכונת אופי שלילית שהוא לא ניחן בה?

בחוץ, הסירות של סטאניס מתקדמות. ועדיין יש הרבה כאלה. ג'ופרי מבועת. טיריון מורה לירות עליהם אש. ושולח את סאנדור לפגוש את האנשים של סטאניס, ואת פודריק להביא את כל האנשים לשער שעומד להיות מותקף. סאנדור מבהיר לאחראי הקשתים שאם חץ בוער אחד מתקרב אליו, הוא יחנוק אותו. לסאנדור, כפי שהפנים שלו מבהירות, יש ניסיון לא כל כך טוב עם אש. הוא גם מגייס את לאנסל שיצא איתו.

סטאניס מוביל את המתקפה. כמובן שהוא מוביל את המתקפה. חיצי האש נותנים עבודה יפה. אבל הסטאניסים ממשיכים להתקדם. וסלע מחמיץ אותו. סאנדור, בשלב הזה, הוא עדיין התגלמות הלוחם. "אם מישהו מת עם חרב נקיה, אאנוס את הגופה המזוינת שלו", וכאלה.

אנשים הורגים אנשים. סאנדור חותך אנשים לשניים, אבל לאנסל חוטף חץ לפני שהוא מספיק ללכלך את החרב שלו, ובורח פנימה.

פנימה, היכן שסרסיי ממשיכה לשפוך את התסכול שלה על הראש של סאנסה. היא רוצה להיות ג'יימי. "את היית המלכה של רוברט!" מוחה סאנסה.

"ואת תהיי המלכה של ג'ופרי. תהני". כן, לא נותרו לה המון אשליות בקשר לבן שלה. ואז… אז היא מבחינה בשיי. ומזהה תוך רגע שהיא לא אצילה. כשהיא חוקרת אותה, היא מצליחה להיות השוטר הרע והשוטר הטוב בפערים של חלקיקי שניה. באמת עבודה נהדרת שלה. בחוץ, זה הפרק של טיריון. אבל בפנים? כולו שלה. ואין ספק שהחקירה שלה היתה מניבה תוצאות, אלמלא הגעתו של לאנסר ההיסטרי.

הוא מעדכן את סרסיי, שמורה לו להכניס את ג'ופרי פנימה. למרות ההתנגדויות שלו. הפרדה מעניינת יש כאן. אם ג'ופרי בורח לחדרים שלו, הוא בסדר. אבל אם הוא בורח לחדר של סרסיי, עם הנשים והילדים, יקראו לו פחדן כל חייו. ואז היא גם מספרת לסאנסה למה אילין שם: כדי להרוג את הנשים לפני שסטאניס יוכל להניח עליהן ידיים.

בחוץ, סאנדור הוא עדיין מכונת הרג משומנת היטב, אבל אז רץ לעברו חייל בוער. והוא קופא. ברון מציל אותו בחץ. וסאנדור רואה את האש מסביב, ומחליט שהגיע הזמן לחזור פנימה.

סטאניס מביא סולמות. הוא היה הראשון שירד מהסירות. הוא הראשון שמטפס. והוא יודע מה הוא עושה עם חרב. סאנדור, בינתיים, גמור. הוא רוצה משקה. ולא מים.

טיריון רוצה שהוא יחזור החוצה. אבל הנהר בוער. ג'ופרי מצווה עליו לחזור להילחם. טיריון מנסה לפנות לכבוד שלו. אבל לסאנדור נמאס. הוא מתפטר. בלשון ססגונית. ג'ופרי מבועת עוד יותר. והסירות ממשיכות להגיע. והפעם עם איל נגיחה. וסירה הפוכה שתכסה אותו.

כשלאנסל בא לקחת את ג'ופרי, טיריון רוצה שהוא ינהיג. ג'ופרי מחפש תירוץ לברוח. לאנסל לא מספק לו אותו. ג'ופרי מורה לשני האבירים שלו, בוראס ומאנדון, "לייצג את המלך בשדה הקרב". והאפס בורח. כמובן שהוא בורח.

זה… לא טוב למוראל. טיריון מזועזע, אבל אז מגיע פוד עם הקסדה והגרזן שלו, בעוד האנשים מאבדים אמון. טיריון מודיע שהוא ינהיג את המתקפה. זה לא זוכה לתגובה נלהבת.

לא גבוה. לא טיפש. מנהיג.

אז הוא מבייש אותם. הוא מבטיח להם יציאה אחרת, ומתקפה מאחורי האויב. "אל תלחמו בשביל המלך שלכם ואל תילחמו בשביל הממלכות שלו. אל תילחמו בעבור כבוד או תהילה. אל תילחמו בעבור עושר כי לא תקבלו. העיר שסטאניס מתכוון להפיל היא העיר שלכם. הוא נוגח את השער שלכם. אם הוא יכנס, הבתים שישרוף יהיו הבתים שלכם. הזהב שיגנוב יהיה שלכם. הנשים שלכם יהיו אלה שהוא יאנוס. אנשים אמיצים נוקשים על דלתנו. בואו נלך להרוג אותם". וכך, טיריון לאניסטר מגלה את האומץ שלו על שדה הקרב. והוא מוביל את אנשיו המריעים למנהרות. וכן, זה לא מה שקרה בספר (שם, לנטישה של ג'ופרי היתה שפעה קשה יותר על המוראל, כולל עריקות מסיבית והרג קצינים), אבל זה מעביר את אותו האפקט באופן ויזואלי בהרבה.

לאנסל בא להודיע לסרסיי שאין סיכוי. בחור חיובי, זה. הוא חושב שג'ופרי הוא התקווה היחידה. סרסיי לא מעוניינת לשמוע אותו, וכשהוא מנסה להיות אסרטיבי, הוא חוטף מכה בדיוק במקום בו יש בשריון שלו חור מהחץ. זה לא כיף, מסתבר, לחטוף מכה איפה שחטפת חץ. סרסיי עוזבת, אבל סאנסה לוקחת את המקום שלה ומשקרת לנוכחות ופותחת בשירת מזמור. היא לא רעה בזה, אבל שיי אומרת לה ללכת לחדר שלה ולנעול את הדלת. סטאניס, לדבריה, לא יפגע בה. בעוד שאילין פיין? ועוד איך כן. אילין לא מרוצה.

סאנסה מגיעה לחדר שלה, ואת מי היא מוצאת שם? היי, זה סאנדור קלגיין. הוא בא להציע לקחת אותה לווינטרפל. הוא מציע להגן עליה. אבל היא מפחדת ממנו מדי. ולכן היא מסרבת. היא מאמינה שסטאניס לא יפגע. סאנדור מבהיר לה שכל השחקנים במשחק הזה הם רוצחים. ולכן כדאי שתתרגל להתבונן בהם. אבל היא יודעת שהוא לא יפגע בה. והיא צודקת. והוא הולך.

תוכנית ב' של טיריון, בינתיים, מופעלת, והאנשים שלו תוקפים מאחור. וזה הולך לא רע. וכולם מריעים לו, וזה אחלה רגע. אבל אז… מגיע שאר הצבא של סטאניס. ומגיע הזמן להילחם באמת, ללא אלמנט ההפתעה.

על החומה, סטאניס ממשיך להרוג אנשים. למטה, טיריון מסתדר, ואז הוא מוצא את עצמו מול סר מאנדון מור ממשמר המלך. ומור מרים את החרב שלו וחותך לו את הפנים. והוא היה הורג אותו, אבל מסתבר שפודריק פיין ראוי לאמון שטיריון נתן בו, והוא הורג את מור מאחור. הערה על הבדלים מול הספר. כן, טיריון לא איבד את האף שלו. ואני חושב שטוב שכך. תהיה לו צלקת, זה ברור. אבל אני חושב שזאת בחירה נכונה בגלל שפשוט יותר קשה להזדהות עם מישהו גרוטסקי. בספר, זאת לא בעיה. כי יש את נקודת המבט שלו. בסדרת טלווזייה, זה קשה יותר. קיוויתי שזה מה שהם יעשו.

בחדר הכס, סרסיי סוף סוף זוכה לשבת על הכס, עם טומן הקטן. והיא מספרת לו סיפור על המלך האריה ואויביו – כולל צבאים וזאבים. ואז, מגיעים סוסים. עם דגל הצבי ודגל האריה. ובראשם פרש על סוס לבן, בשריון והקסדה של רנלי. וסרסיי מספרת לו שהוא יהיה מלך, וכולם יכרעו בפניו. ובינתיים, הכוחות שהגיעו זה עתה כותשים את הכוחות של סטאניס. וטיריון מאבד הכרה. וסרסיי עומדת להשקות את טומן בסולנום, כשהדלת נפתחת.

האביר עם קסדת הצבי הוא לוראס (בספר זה היה אחיו הבכור, אבל זה שינוי הגיוני מאד). והכוחות של סטאניס בורחים, ואף מאלצים אותו לבוא איתם. ולחדר הכס נכנס טייווין לאניסטר. היי, זוכרים שהוא עזב את הארנהול ופיזרו רמזים שהוא הולך לתקוף את רוב? אז זה בדיוק מה שהוא לא עשה.

ועם הקרדיטים, אנחנו מקבלים את השיר של הלאניסטרים. השיר של טייווין.

טוב, זה היה הפרק הטוב בעונה. כמו בעונה שעברה, הפרק התשיעי הוא הפרק הטוב ביותר. הפרק בו קורים הדברים הגדולים. אם כי… יש דברים שמחכים לפרק האחרון. לא ראינו כאן את דאני, לדוגמה. או את הסטארקים. למעשה, לא ראינו אף אחד מהצדדים שאמורים להיות ה"גיבורים". הפרק הזה עסק בקרב בין שתי אופציות ממש מחורבנות לממלכה. סטאניס, כאמור, הוא כנראה האופציה הטובה יותר. אבל הוא בטח לא אופציה טובה. והוא שמוק, והבנאדם הסימפטי היחיד בצד שלו הוא דאבוס, שלאחרונה ראינו אותו מועף מהספינה שלו.

אז מה זה משאיר לנו? את טיריון. ואת טיריון אנחנו אוהבים. וכך, כן, זה הקרב שבו אני לפחות תמכתי בלאניסטרים.

בשבוע הבא: דאני. ג'ון. אריה. יקרו דברים.

9 תגובות על ״משחקי הכס עונה 2 פרק 9 – Blackwater״

 1. אם אני זוכר נכון, יש להם שם טעות קונטיואיטי. לאנסל חוטף חץ בצד ימין של החזה וסרסיי מכה אותו בשמאל. אבל זה בקטנה. פרק מעולה.

 2. best perek EVER!

  כלומר, גם כי ידענו מה הולך לקרות, אבל לעומת פרק 9 בעונה שעברה זה היה פרק שבו כל הדמויות המגניבות עשו דברים מגניבים, ואפילו הדמויות המרושעות היו ברות-הזדהות ומופלאות בדרכן-הן.
  והפרצוף של סטאניס כשהוא מבין שהקרב אבוד! והפרצוף של טיריון כשאבא שלו גונב לו את התהילה! ולוראס! הו, לוראס! ודאבוס! ו… ו… אומג! סרסיי! וסאנדור! fuck the king!
  לא היה רגע אחד שלא אהבתי בפרק הזה, פשוט לא היה.

  לדעתי רואים שגררמ כתב את הפרק – היכולת לגרום להזדהות עם סרסיי למרות המיצוב שלה כרעה איומה, השילוב בין מתח לבין בנית עלילה ופיתוח דמויות, ורוחב היריעה פשוט מדהימים.

 3. חבל שהוא לא כתב גם את הפרק הבא, כי יש את כל ההתרחשות של THE HOUSE OF THE UNDYING. בספר זה לקח פרק שלם עמוס בכל טוב ולפי מה שמתרחש שם גם על פרק 10 היו צריכים לשפוך המון כסף מבחינת אפקטים מיוחדים וסטים ובאינטרנט אומרים שכל הכסף שנשאר שפכו על פרק 9 (ובצדק, כי היה מעולה). בעונה הראשונה חתכו את החלום הגדול של בראן ואת החלום הגדול של דנריז וחבל כי הם היו פרקים מעולים אבל הם היו יקרים מידי להפקה בגלל כל האפקטים המיוחדים. אם ג'ורג' היה כותב אותם לתוך הסדרה בטח היו מצלמים את הקטעים האלה. אני מאוד מקווה לא להתאכזב מפרק 10 מבחינת קו העלילה של דנריז. זה אחד הקטעים המדהימים בספר השני, עם כל השגעון שמתרחש שם ושלל הנבואות ויהיה חבל אם יסרסו את זה לסצינה של 2 דקות בחדר אחד.

 4. קוראים לזה "השיר של הלניסטרים" כדי להתחמק ממשחק המילים בשם The Rains of Castamere? בכל מקרה השיר הזה הוא באמת אחד הקטעים החזקים בספר.

 5. פרק מ-ע-ו-ל-ה, צפיתית בו בנשימה עצורה. חבל שאין לנו בממשלה שלנו איזה טיריון לאניסטר שהיה עושה סדר בבלאגן!

 6. בשנות ה90 השחקן ג'רום פלין המגלם את ברון היה חלק מצמד זמרים "Robson & Jerome" אשר הוציא 2 אלבומים שהגיעו למקום ראשון במצעדים.כאשר ברון סיים לשיר את "השיר של הלאניסטרים" הוא קיבל מחמאה על כך שיש לו קול יפה צחקתי מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s